Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne CH-53K King Stallion dla USMC

Lockheed Martin dostarczy kolejne dwa seryjne śmigłowce CH-53K King Stallion do USMC. Fot. USMC

31 maja Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy (z należącą do korporacji Lockheed Martin) firmą Sikorsky Aircraft Corp. w sprawie wykorzystania opcji na zwiększenie liczby śmigłowców CH-53K King Stallion zamówionych w ramach 6. partii wstępnej.


Majowa umowa obejmuje dwa wiropłaty, które będą kosztować 185,7 mln USD. Para maszyn ma zostać dostarczona do końca 2025 roku i jak już wspomniano jest elementem 6. partii produkcyjnej, która jednocześnie jest ostatnią z tzw. serii wstępnych. Jest to kolejne rozszerzenie bazowej umowy, gdyż 31 stycznia br. Departament Obrony zamówił dziesięć innych CH-53K King Stallion – łącznie producent ma już zakontraktowanych 37 sztuk, w tym pierwsze dla jedynego (dotychczas) klienta eksportowego, Izraela.

Rozwijane na potrzeby Korpusu Piechoty Stanów Zjednoczonych śmigłowce Lockheed Martin CH-53K King Stallion mają zastąpić w linii obecnie eksploatowane CH-53E Super Stallion. Dodatkowo są oferowane na eksport – dotychczas jedynie Izrael podpisał umowę na zakup, w celu zastąpienia obecnie używanych CH-53Y Yas’ur. Drugim celem marketingowym była Republika Federalna Niemiec, jednak rząd tego kraju zdecydował się na wybór konkurencyjnych Boeing CH-47F Chinook.

W kwietniu pierwsza eskadra CH-53K King Stallion osiągnęła wstępną gotowość operacyjną, co ma umożliwić przygotowanie kontyngentu do tury operacyjnej na pokładzie śmigłowcowca desantowego w przyszłym roku.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc