Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Kolejne Centauro II dla Esercito Italiano

Dzięki nowemu zamówieniu, Wojska Lądowe Republiki Włoskiej otrzymają łącznie co najmniej 137 wozów wsparcia ogniowego na podwoziu kołowym Centauro II. Fot. CIO

30 grudnia ubiegłego roku Wojska Lądowe Republiki Włoskiej (Esercito Italiano) zawarły umowę z konsorcjum CIO (Iveco-OTO Melara) na dostawę 86 kołowych wozów wsparcia ogniowego Centauro II. Wartość umowy nie jest znana, ale wg niektórych włoskich komentatorów przekracza 1 mld EUR.


Umowa została zawarta na terenie Generalnego Sekretariatu Obrony. Ze strony rządowej podpis złożył na niej dyrektor ds. uzbrojenia lądowego gen. Paolo Giovannini, zaś stronę przemysłową reprezentował dyrektor handlowy konsorcjum CIO Giovanni Luisi. Umowa dotyczy dostawy 86 wozów Centauro II w wariancie 3.0, zapewnienie wsparcia logistycznego i różnego wyposażenia dodatkowego. Ponadto kontrakt przewiduje opcjonalną dostawę 10 kolejnych wozów. Wszystkie pojazdy mają zostać przekazane odbiorcy do 2032 r. Produkcja podwozi odbywać się będzie w zakładach Iveco Defence Vehicles w Bolzano, zaś wieży w La Spezii, w zakładach stanowiących własność koncernu Leonardo Defence Systems, którego częścią jest obecnie firma OTO Melara. Całkowite zapotrzebowanie włoskich wojsk lądowych na Centauro II szacowane jest na ok. 150 wozów (najprawdopodobniej 146 lub 147; wcześniej mówiono o 136). Także prototyp Centauro II został przebudowany do konfiguracji tożsamej z wozami seryjnymi (https://zbiam.pl/nowosci-programu-centauro-ii/ ) i już został przekazany Esercito Italiano, co oznaczałoby, że łącznie otrzymały one lub zamówiły już łącznie 137 wozów (plus 10 kolejnych, jeżeli zrealizowana zostanie opcja z grudniowego kontraktu). Centauro II zastąpią w linii wozy B-1 Centauro o takim samym przeznaczeniu, wprowadzone do służby w 1991 r.
Pierwszą partię Centauro II Esercito Italiano zamówiły w lipcu 2018 r. Za 159 mln EUR Włosi mieli otrzymać 10 wozów. Z czasem poddano je modernizacji, a plany dotyczące zamówień ulegały zmianie.
Zgodnie z deklaracjami konsorcjum produkującego pojazdy, zamówienie gwarantuje utrzymanie miejsc pracy w okresie najbliższych 12 lat nie tylko w zakładach należących do dwóch wielkich włoskich firm, lecz także tych pełniących rolę poddostawców, które plasują się głównie w kategorii małych i średnich przedsiębiorstw. Te ostatnie rozrzucone są na terenie całych Włoch, a zatem realizacja zamówienia odbije się pozytywnie na stanie całej włoskiej gospodarki.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 comments on “Kolejne Centauro II dla Esercito Italiano”

  1. Nie znam się na wozach wsparcia ogniowego, ale w naszej armii ich nie chciano podając sensowne argunenty. Podejrzewam, że główną zaletą Centaurów będzie wsparcie nie ogniowe, ale gospodarcze o czym nawet wspomniał autor.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc