Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Kolejne armatohaubice K9 Wadżra dla Indii

Wojska Lądowe Republiki Indii planują zamówienie kolejnych 100 armatohaubic samobieżnych K9 Wadżra. Fot. Larsen & Toubro.

27 września w lokalnych mediach opublikowana została informacja o planowanym zamówieniu przez resort obrony z Nowego Delhi kolejnych stu samobieżnych 155 mm armatohaubic K9 Wadżra, produkowanych lokalnie na południowokoreańskiej licencji.


Kolejne zamówienie ma być odpowiedzią na rosnące ambicje i zdolności militarne Chińskiej Republiki Ludowej. Podobnie, jak dostarczanie dotychczas egzemplarze K9, miałyby one powstać w zakładzie firmy Larsen & Toubro w Hazira, w którym na mocy licencji udzielonej przez południowokoreański koncern Hanwha Defense zrealizowano ponad 50% wartości pierwszego kontraktu (prawdopodobnie wraz z kooperantami), uzupełnionego niedawno o kolejny. Warto odnotować, że w Indiach produkowanych jest ok. 80% elementów dział, a wg Larsen & Toubro 14 „krytycznych systemów” oryginalnej K9 zastąpiono lokalnymi, pochodzącego od indyjskich producentów. W ramach dostosowywania dział do lokalnych warunków opracowano specjalne zestawy służące do dostosowania Wadżr do służby w rejonach wysokogórskich. Obejmują one m.in. nową kompozycję olejów i smarów, zmiany w układzie grzewczym oraz drobne zmiany w systemach elektronicznych i elektrotechnicznych. Łącznie Wojska Lądowe Republiki Indii mają otrzymać nawet 340 dział K9 Wadżra, co ma pozwolić na uzbrojenie 17 pułków artylerii (po 20 dział każdy), choć docelowo ma ich być, jeśli wierzyć doniesieniom z indyjskich mediów, nawet 300. Podpisania wspomnianej umowy można spodziewać się „niebawem”.

Warto odnotować, że K9 Wadżra ma być także dawcą podwozia dla perspektywicznego indyjskiego czołgu lekkiego.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc