Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne amerykańskie F-16 Fighting Falcon przyleciały do Bydgoszczy

Jeden z dwóch F-16, który przyleciał z Aviano do Bydgoszczy 11 maja. Fot. Krzysztof Dymel

11 maja w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. J. Paderewskiego w Bydgoszczy wylądowała para wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon należących do US Air Force.

Celem przebazowania jest realizacja programu modernizacji i wydłużenia resursów technicznych amerykańskich maszyn w należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 2 S.A. w Bydgoszczy. F-16 przyleciały z macierzystej bazy lotniczej Aviano we Włoszech, co ciekawe jeden z nich reprezentuje dwumiejscową wersję D. Samoloty dołączą do F-16, które trafiły do WZL Nr 2 S.A. wcześniej – w ubiegłym roku, w ramach realizacji programu SLEP, Amerykanie przebazowali do Bydgoszczy przynajmniej trzy egzemplarze.

Specjaliści WZL Nr 2 S.A., wraz z partnerami z innych podmiotów będących członkami międzynarodowego konsorcjum na czele z AAR Government Services Inc., będą realizować proces serwisowania i modernizacji maszyn. W ramach programu SLEP (Service Life Extension Programme) każda maszyna ma przejść gruntowny przegląd płatowca pozwalający na wydłużenie resursu z 8000 do 12000 godzin. Dzięki temu amerykańskie F-16 (Block 40-52) będą mogły być bezpiecznie eksploatowane przynajmniej do połowy bieżącego wieku. Kolejnymi elementami programu jest także montaż nowego wyposażenia pokładowego, które obejmuje stację radiolokacyjną oraz awionikę pokładową. Dodatkowo dojdzie także do wymiany powłoki malarskiej.

Udział WZL Nr 2 S.A. w projekcie jest niezmiernie ważny, gdyż główna część prac mechanicznych ma odbywać się właśnie w Bydgoszczy. Udział polskiej spółki został podzielony na dwa, pięcioletnie, fazy – obecnie obowiązująca umowa zakłada realizację usługi przez pięć lat z opcją rozszerzenia o kolejne pięć.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc