Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejna próba programu Elektron

Fot. Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

19 maja Agencja Uzbrojenia poinformowała o zapoczątkowaniu postępowania przetargowego, którego celem jest dostawa zapalników do min morskich, które kryją się pod kryptonimem Elektron. Będzie to piąte (w ostatnim czasie) podejście do wyboru wykonawcy powyższego zadania.

Zapalnik Elektron ma stanowić zamiennik dla obecnie używanych WKM-90 i ma służyć do min morskich OS (Okrętowa Średnia) oraz OD (Okrętowa Duża) - oba typy to wiekowe konstrukcje pochodzące jeszcze z czasów Zimnej Wojny. Pomimo upływu lat, nadal mogą być ważnym elementem potencjału obronnego Marynarki Wojennej, co pokazuje przykład obecnych działań na wodach Morza Czarnego. Elektron powinien składać się z trzech podstawowych elementów: łuski, gniazda wtykowego oraz spłonki. Obok partii seryjnej, zamawiający wymaga dostarczenia partii badawczo-wdrożeniowej, która ma służyć do przebadania działania urządzenia.

Co ciekawe, tym razem zamawiający upublicznił liczbę zapalników planowanych do zakupu. Mowa o 1200 sztukach w ramach zamówienia podstawowego oraz kolejnych 1200 w opcji kontraktowej. Podmioty zainteresowane udziałem mają czas na składanie dokumentacji do 22 czerwca bieżącego roku. Zamawiający zakłada realizację zamówienia poprzez procedurę negocjacyjną. W poprzednim podejściu, unieważnionym w marcu, zainteresowanie udziałem deklarowało dwóch oferentów - Ośrodek Badawczo-Rozwojowy CTM S.A. oraz konsorcjum składające się z Akademii Marynarki Wojennej, Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej wraz ze spółką Jakusz Sp. z o.o.. Wówczas procedura została unieważniona, ze względu na brak oferty wstępnej przez zakwalifikowanego do tego wykonawcę.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc