Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Kolejna partia silników NK-32-02 do bombowców Tu-160M

Bombowiec Tu-160M z silnikami NK-32-02 w trakcie oblotu 3 listopada br. Fot. OAK

23 grudnia rosyjska agencja informacyjna TASS podała, że na przełomie grudnia i stycznia spółka ODK-Kuzniecow dostarczy kolejną partię silników NK-32-02 przeznaczonych do bombowców strategicznych Tu-160M.


Taką informację przekazał mediom Aleksiej Sobolew, wicedyrektor generalny i dyrektor zarządzający spółki ODK-Kuzniecow z Samary, części ODK (Objediniennaja dwigatielestroitielnaja korporacyja – Zjednoczona Korporacja Silnikowa), należącej do korporacji Rostiech. Sobolew nie ujawnił liczby silników, ale można zakładać, że chodzi o sześć turbin, na co wskazują dwie pierwsze dostawy silników NK-32-02 (tzw. NK-32 drugiej serii). Ich seryjna produkcja ruszyła w tym roku. W sierpniu ODK-Kuzniecow dostarczył pierwszych sześć seryjnych egzemplarzy. Druga dostawa (pewnie też sześć) była w październiku. Przy czym w przypadku sierpniowej dostawy były to najwyraźniej silniki partii pilotażowej (próbnej), gdyż informację o dostawie seryjnych NK-32-02 dział prasowy ODK przekazał dopiero przy okazji partii październikowej. Trzecia najnowsza jest przeznaczona do modernizowanych bombowców Tu-160M, jednak jedna z poprzednich wiązała się z programem nowo budowanych bombowców Tu-160M2. Sobolew podkreślił, że ustanowiona produkcja NK-32-02 pozwala na rytmiczne dostawy silników, zgodnie z potrzebami odbiorcy, w tym przypadku spółki Tupolew, a dokładnie będącego jej częścią KAZ (Kazanskij awiacyonnyj zawod imieni S. P. Gorbunowa).


W porównaniu z NK-32 nowy NK-32-02 ma przekonstruowane poszczególne stopnie sprężarek, ich wirniki (włącznie z inną ich liczbą), geometrię łopatek wirników sprężarek – inne są także materiały, z jakich są produkowane. Pierwszy bombowiec Tu-160 zmodernizowany do wersji Tu-160M miał swój oblot 2 lutego 2020 r., jeszcze z dotychczasowym napędem. Natomiast 3 listopada oblatano pierwszy Tu-160M z docelowymi silnikami NK-32-02.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc