Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejna partia pocisków RGM-184A dla US Marine Corps

W ramach realizacji programu NMESIS USMC zamówił kolejną partię pocisków RGM-184A NSM. Fot. USMC

5 sierpnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu nowej umowy z korporacją Raytheon w sprawie produkcji i dostaw kierowanych pocisków przeciwokrętowych RGM-184A przeznaczonych dla US Marine Corps.


Sierpniowy kontrakt ma wartość 57,1 mln USD i w momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie zakupu. W jego ramach, do września 2025 roku, Raytheon ma dostarczyć nieokreśloną liczbę pocisków RGM-184A, czyli norweskich NSM. 73% wartości umowy ma zostać zrealizowana właśnie w zakładach koncernu Kongsberg w Norwegii. W bieżącym roku to drugie zamówienie na pociski NSM złożone przez Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych – w maju zakontraktowano sprzęt o wartości 47 mln USD.

Zakupy RGM-184A NSM dla USMC ma związek z realizacją programu NMESIS, którego celem jest budowa jednostek naziemnych uzbrojonych w precyzyjną broń przeciwokrętową zdolną do szybkiego przerzutu drogą morską oraz lotniczą. Nośnikiem wyrzutni są zdalne sterowane podwozia wielozadaniowego pojazdu Oshkosh Defense JLTV. Ostatni kontrakt na ich dostawy (22,5 mln USD) został zawarty także w maju bieżącego roku.

Mobilne baterie pocisków RGM-184A NSM mają być rozlokowane na wyspach Oceanu Spokojnego i stanowić element wsparcia dla amerykańskich i sojuszniczych sił morskich w konfrontacji z Chinami. Pierwsze, doświadczalne, odpalenia w 2021 roku. Głównym realizatorem programu jest korporacja Raytheon, a kluczowymi partnerami Oshkosh Defense oraz Kongsberg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc