Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Kolejna faza testów pojazdów bezzałogowych dla US Army

Podczas Project Convergence 2022 US Army przetestuje wiele typów pojazdów bezzałogowych – powietrznych i lądowych. Fot. US Army.

23 września Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych poinformowały, że w ramach przedsięwzięcia Project Convergence 2022, które zostanie zrealizowany jesienią tego roku, szczególnie istotnym elementem będą próby różnych pojazdów bezzałogowych.


Wśród ciekawszych bezzałogowców, które zostaną przetestowane, znajdzie się ubezzałogowiony śmigłowiec UH-60 Black Hawk, opracowany przez Lockheed Martin we współpracy z US Army i DARPA. Będzie to największy bezzałogowy statek powietrzny biorący udział w przedsięwzięciu. Oprócz niego przetestowane zostaną mniejsze maszyny różnych typów i klas, a także liczne pojazdy lądowe. Sprawdzona zostanie m.in. możliwość transferu danych z pojazdu bezzałogowego do stanowiska dowodzenia (wraz z opcjami reakcji operatorów na zmienne warunki na polu walki), a także możliwość działania w tzw. roju kontrolowanym przez jednego żołnierza. Poza US Army i współpracującymi podmiotami przemysłowymi w projekcie wezmą tym razem udział również przedstawiciele sił zbrojnych Wielkiej Brytanii i Australii, współpracujących ze Stanami Zjednoczonymi w ramach porozumienia AUKUS. Ułatwi to prowadzenie testów obejmujących realizację działań w dużej odległości od kontynentu amerykańskiego, na poligonach na Pacyfiku (i we współpracy z 3. Flotą US Navy). W drugiej fazie działania skupione będą wokół poligonów na terenie Stanów Zjednoczonych, głównie w Yuma Proving Ground w Arizonie, gdzie zostaną zrealizowane scenariusze związane z symulowanymi działaniami wojennymi.

Sam scenariusz ćwiczeń ma przewidywać, poza testami nowych systemów bezzałogowych, także trzy zadania do realizacji. Kolejno celami będą: ustanowienie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej chroniącej własne siły, wykorzystanie amunicji dalekiego zasięgu w celu precyzyjnego rażenia symulowanego nieprzyjaciela oraz ‒ co wydaje się być pewną nowością ‒ zbadanie, które procedury utrudniają Siłom Zbrojnym Stanów Zjednoczonych prowadzenie działań wojennych.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc