Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Kolejna Anakonda wróciła do służby

2 listopada Brygada Lotnictwa MW poinformowała, że do 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni powrócił śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy W-3WARM Anakonda, który przeszedł proces modernizacji w zakładach WSK PZL-Świdnik S.A.

Maszyna, o numerze 0813, wróciła nad morze 31 października. Dołączyła do dwóch śmigłowców W-3WA Sokół zmodernizowanych i przebudowanych do wersji poszukiwawczo-ratowniczej oraz trzech W-3WARM Anakonda, które przeszły proces modernizacji i przebudowy w zakładach WSK PZL Świdnik S.A. i powróciły do linii w 2017 roku. W 2016 roku zdecydowano się, że do wspólnego standardu wyposażenia zostaną dostosowane trzy najnowsze śmigłowce, które trafiły do zakładów w Świdniku w latach 2016-2017. Ostatni z nich ma powrócić do służby do końca bieżącego roku.

Śmigłowce W-3WA/WARM Anakonda stanowią podstawowy sprzęt w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych wykonywanych przez Brygadę Lotnictwa MW. Ich uzupełnieniem są dwa Mi-14PŁ/R, jeden z nich wkrótce wróci do Darłowa po zakończonym remoncie głównym i wydłużeniu czasu eksploatacji o kolejne cztery lata. W ciągu najbliższych miesięcy, według planów, mają zapaść decyzje o ich następcach – Inspektorat Uzbrojenia prowadzi bowiem postępowanie przetargowe w sprawie zakupu czterech śmigłowców ZOP zdolnych do realizacji zadań poszukiwawczo-ratowniczych na morzu. Według dostępnych informacji termin składania ofert przez dwóch oferentów upłynie pod koniec listopada.

(ŁP) Foto: kmdr ppor. Marcin Braszak
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc