Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kobbeny szykują się do ostatniego opuszczenia bander

ORP Bielik, ostatni z Kobbenów, wraz z Sępem niedługo opuści banderę po raz ostatni. Fot. Tomasz Grotnik

Komenda Portu Wojennego w Gdyni ogłosiła przetarg na usunięcie baterii akumulatorów z okrętów podwodnych ORP Bielik i ORP Sęp. To jeden z ostatnich akordów przygotowań do spuszczenia bander z ostatnich polskich Kobbenów.Po usunięciu baterii produkcji greckiej firmy Sunlight o masie ok. 90 ton, z dwóch jam na każdym z okrętów, zostanie w nich umieszczony balast (prawdopodobnie betonowy), aby jednostki zachowały stateczność. Termin składania ofert na realizację tego zadania minie 3 lutego br. Po wykonaniu tej operacji Bielik i Sęp będą oczekiwały na ostatnią ceremonię. Na razie nie wiadomo kiedy ona nastąpi, ale zgodnie z rozkazem szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z listopada 2017 r. ma się to odbyć do końca tego roku. Następnie para ta trafi do Agencji Mienia Wojskowego, która podejmie próby ich zbycia, zapewne w celu złomowania. Wyceniono je - odpowiednio - na ok. 751 i 756 tys. PLN netto.

Bielik (296) i Sęp (295) to ostanie okręty podwodne typu Kobben pod biało-czerwoną banderą. Piętnaście takich jednostek zbudowała niemiecka stocznia Rheinstahl-Nordeseewerke w Emden dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii w latach 60. Sęp (eks-Skolpen) został zwodowany w 1966, zaś Bielik (eks-Svenner) w 1967 r., jako ostatni w serii. Mają więc 55 i 54 lata służby za sobą. Cztery takie okręty pozyskano od Królestwa Norwegii w 2002 r. (piąty na części) jako „rozwiązanie pomostowe” na około dekadę, aby w tym okresie kupić nowe jednostki. Ostatnie wyjście w morze odbyło się 8 grudnia ub.r., kiedy to wraz z ORP Orzeł projektu 877E, z którym jeszcze tworzą Dywizjon Okrętów Podwodnych, wyszły na Zatokę Gdańską, by zaliczyć pamiątkową sesję fotograficzną. Po 20 latach przestarzałe okręty kończą kampanię, ale ich następców nie ma.


Obecnie trwają rozmowy z Królestwem Szwecji w kwestii odkupienia dwóch używanych jednostek typu A17, jako... "rozwiązania pomostowego" w programie Orka, mającym na celu pozyskanie nowo zbudowanych okrętów podwodnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 comments on “Kobbeny szykują się do ostatniego opuszczenia bander”

  1. Gdyby nie potężne zaniedbania w Marynarce RP przez długie lata poprzednich ekip PO-PSL i SLD to dzisiaj mielibyśmy dużo lepszą sytuację w naszej Marynarce Wojennej a rodzimy przemysł stoczniowy byłby w dobrej kondycji budując różnorakie jednostki. Takie postępowanie było ewidentnym działaniem na szkodę bezpieczeństwa i gospodarki Polski. A obecna ekipa ma tylko niecałe trzy lata na ewentualną poprawę w tych kwestiach nim wyborcy to rozliczą na
    wyborach.

  2. Porządnie zmodernizowane dwa szwedzkie stare okręty powinny dać czas by skoncetrować się na Ratowniku, Mieczniku - fregacie,kilka fregat OPL i jakieś korwety ZOP bardzo by się przydały.

  3. AmxPL, to się tyczy wszytkich ekip rządzących od lat 90tych, lacznie z solidarnoscia, aws, uw i pis teraz wlacznie

  4. Okręty podwodne oraz fregaty i korwety powinniśmy budować nowe w naszych stoczniach albo ze Szwedami albo co uważam za lepsze rozwiązanie z Koreą Południową, z którą mogłyby nas połączyć nie tylko wybór przy Centralnym Porcie Komunikacyjnym.. ale właśnie ścisła współpraca z ich przemysłami: stoczniowym, zbrojeniowym, energetycznym, kosmicznym, elektronicznym etc.

  5. Co pisiory zrobiły pyta Pan Marek.. a no mało.. bardzo mało w stosunku do możliwości gospodarczych Państwa w latach 2015-2020.. i to mnie bardzo irytuje.. jedynie PR-owcy w MON są na piątkę.. Pan Generał Mariusz B. raczej zawiódł.. nie raczej.. on zawiódł.. kupił co się da z półki za grubą kasę tak, że 1/10 z tych olbrzymich pieniędzy nawet nie trafi do Polski jako offset.. co ja prawię 1/100.. Przykre to.. bo wyglądało na to, że z M. Gróbarczykiem uruchomią przemysł stoczniowy, hutniczy, cała Polska skorzystałaby z tych zakupów.. Ratownik, Orka, Miecznik, Czapla, Murena, Homar, Narew, Wilk, NPBWP, Ottokar-brzoza, Pirat, Moskit, Piorun2, Kaktus i Wizjer oraz Drony w tym MALE, Mustang etc..
    TAK NIC NIE JEST ZREALIZOWANE !!! I w końcu na wszystkich Świętych.. odwal się Pan od poprzedników.. to już Szalony poprzednik AM więcej zamówił od Pana.. Jedynie za WIS i Śmigłowce powinien zostać skazany..

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc