Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar

Kenia użytkownikiem AH-1F Cobra

15 czerwca w mediach społecznościowych pojawiły się nagrania z oblotu na terytorium Kenii śmigłowca szturmowego Bell AH-1F Cobra należącego do sił zbrojnych tego kraju. Powyższe nagranie stanowi kolejny dowód dostawy takich maszyn do afrykańskiego kraju.

Pierwsze informacje dotyczące tego procesu pojawiły się 29 maja, kiedy (także) do mediów społecznościowych wyciekły zdjęcia z rozładunku śmigłowca w barwach i z oznaczeniami kenijskiego lotnictwa wojskowego. W czasie czerwcowego oblotu maszyna posiadała na podwieszeniach dwa zasobniki na niekierowane pociski rakietowe kalibru 70 mm.

Obecnie brak dwóch kluczowych informacji – ile śmigłowców trafi do Kenii oraz skąd pochodzą. Obecnie, części analityków sugeruje, że do Afryki trafiły przynajmniej dwa śmigłowce. Najbardziej prawdopodobnymi dostawcami mogą być państwa Bliskiego Wschodu – Izrael oraz Jordania. Pierwsze z nich wycofało Cobry z eksploatacji i oferuje je na sprzedaż, a drugie jest użytkownikiem AH-1F i dodatkowo już wcześniej dostarczało używany sprzęt lotniczy do Kenii. Z całą pewnością płatowce nie pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, gdyż o żadnym tego typu transferze (poprzez procedury FMS lub EDA) nie informował Departament Obrony.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można natomiast stwierdzić, że zakup śmigłowców AH-1F Cobra jest związany z narastającymi walkami z bojownikami z organizacji Asz-Szabab, która na obszarze wschodniej Afryki walczą o utworzenie państwa wyznaniowego.

(ŁP) Foto: Twitter
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc