Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Katastrofa samolotu An-12 w Grecji

Jeden z samolotów An-12 linii lotniczej Meridian. Taka maszyna rozbiła się wczoraj w Grecji przewożąc amunicję z Serbii do Bangladeszu. Fot. Meridian

16 lipca w pobliżu miasta Kawala w północno-wschodniej Grecji doszło do katastrofy samolotu transportowego Antonow An-12 należącego do ukraińskiej linii lotniczej Meridian.


Zgodnie z upublicznionymi informacjami, na pokładzie znajdowało się osiem osób – wszyscy zginęli. Maszyna wykonywała lot transportowy na trasie Serbia – Bangladesz z ładunkiem 11,5 tony amunicji. Międzylądowania planowano wykonać w Jordanii, Arabii Saudyjskiej oraz Pakistanie. Według dostępnych informacji, w czasie lotu nad Morzem Egejskim doszło do awarii silnika, co spowodowało wprowadzenie procedur awaryjnych – samolot rozpoczął zniżanie, a dodatkowo załoga podjęła decyzję o zmianie trasy w celu wykonania awaryjnego lądowania na lotnisku w Kawali. Ostatecznie maszyna spadła na ziemię w odległości około 16 km. Dostępne nagrania pokazują, że w ostatniej fazie lotu doszło do gwałtownego pożaru.

Samolot An-12, podobnie jak spora część ukraińskich maszyn, które opuściły Ukrainę przed rosyjską agresją w lutym bieżącego roku, jest wykorzystywany w ramach różnorodnych lotów transportowych. Także na rzecz utrzymania mostu powietrznego pomiędzy światem zachodnim oraz Ukrainą. Tylko w ciągu ostatnich dni trzykrotnie lądował na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego w Rzeszowie (za każdym razem były to loty z Burgas w Bułgarii).

Średnie samoloty transportowe Antonow An-12 były produkowane seryjnie do 1973 roku. W cywilnych barwach lata około dwudziestu egzemplarzy (ich użytkownikami są operatorzy cargo z Białorusi oraz Ukrainy).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc