Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Katastrofa przeciwpożarowego CL-215

8 sierpnia na granicy Portugalii i Hiszpanii doszło do katastrofy samolotu przeciwpożarowego Canadair CL-215 należącego do cywilnego operatora, realizującego usługi na rzecz portugalskich służb ratowniczych. 

Samolot o rejestracji EC-HET rozbił się o zbocze góry w czasie akcji przeciwpożarowej w obszarze Parku Narodowego Peneda-Gerês w północno-zachodniej części Portugalii tuż przy granicy z Hiszpanią. Na pokładzie znajdowała się dwuosobowa załoga - pilot zginął na miejscu, natomiast drugi pilot został poważnie ranny i przetransportowany do jednego z lokalnych szpitali. 

Rozbity Canadair CL-215 został wyprodukowany przez kanadyjską firmę Canadair w 1974 roku. Pierwszym użytkownikiem były Siły Powietrzne Hiszpanii, które eksploatowały maszynę do 1999 roku. Po wycofaniu został wystawiony na sprzedaż i zakupiony przez Compañía de Extinción General de Incendios, świadczącą usługi przeciwpożarowe w Europie. Jest to pierwszy CL-215 utracony przez operatorów od 2016 roku, wówczas w wyniku awarii układu napędowego doszło do rozbicia egzemplarza należącego do Sił Powietrznych Grecji. 

Samoloty Canadair CL-215 były produkowane przez kanadyjską firmę Canadair w latach 1969-1990 (łącznie powstało 125 ezgemplarzy). Są zaprojektowane do realizacji zadań przeciwpożarowych - dzięki charakterystycznej konstrukcji może uzupełniać wodę w czasie lotu ze zbiorników wodnych. Zbiornik pozwala zabrać do 4900 litrów środków gaśniczych. 

(Łukasz Pacholski) Foto: ANEPC
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc