Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Katarczycy wpłacili zaliczkę na Typhoony

19 września koncern BAE Systems poinformował, że kontrakt na produkcję i dostawę do Kataru 24 wielozadaniowych samolotów bojowych Eurofighter Typhoon wszedł w fazę realizacji, po przelaniu przez władze tego państwa zaliczki.

Od kilku miesięcy wielu oczekiwało powyższej informacji. Podpisana w grudniu zeszłego roku umowa była elementem kampanii marketingowej konsorcjum Eurofighter oraz szansą na zdobycie kolejnych rynków zbytu. Łącznie kontrakt ma wartość około 6,6 mld dolarów, jednak władze katarskie zwlekały z uruchomieniem pierwszej transzy pieniędzy, która pozwoliłaby producentowi na rozpoczęcie procesu zamawiania części. To zaś rodziło spekulacje, co dalej z powyższym kontraktem.

Według zapisów umowy, dostawy pierwszych Typhoonów mają nastąpić w 2022 roku. Wówczas maszyny dołączą do innych nabytków katarskiego lotnictwa wojskowego – we Francji trwa bowiem proces szkolenia pilotów, którzy będą latać samolotami Dassault Rafale (pierwsze z nich zostały już ukończone), a w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się produkcja F-15QA Strike Eagle. Pod koniec lat 20. XXI wieku Katar będzie dysponować flotą blisko stu wielozadaniowych samolotów bojowych generacji 4.5 produkcji zachodniej.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc