Zaloguj

Karabinki dla Australian Army

13 lipca Ministerstwo Obrony Australii podpisało z firmą Thales Australia kontrakt na dostawę 8500 5,56×45 mm karabinków automatycznych EF88. Broń zostanie wyprodukowana w zakładach Thales Australia w Lithgow (Nowa Południowa Walia), które zatrudniają 130 osób.

Australijskie władze podkreślają znaczenie zamówienia dla lokalnego przemysłu zbrojeniowego – produkcja ponad 8 tysięcy egzemplarzy broni pozwoli bowiem na utrzymanie miejsc pracy i potencjału produkcyjnego zakładu. Wartość transakcji nie została ujawniona. Dodatkowy zakup ma pozwolić na zwiększenie dostępności nowoczesnych EF88 w australijskich wojskach lądowych, umożliwiając realizację programu szkolenia w 2. Dywizji w pełnym wymiarze.

EF88 to wersja rozwojowa karabinka F88, będącego licencyjną odmianą Steyra AUG A1 (stąd oznaczenie F88 Austeyr). Broń jest zbudowana w układzie bullpup. Karabinek jest zasilany z 30-nabojowych standardowych magazynków. EF88 zastępuje starsze F88 od 2016 r. i od poprzednika różni się przede wszystkim poprawioną ergonomią, lepszym wyważeniem i zwiększoną możliwością rozbudowy wyposażenia dodatkowego dzięki większej liczbie szyn montażowych. Dotychczas zamówiono 30 tysięcy karabinków automatycznych EF88.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: Ministerstwo Obrony Australii
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc