Zaloguj

Kanadyjczycy zrealizują kontrakt na dostawy transporterów do Arabii Saudyjskiej

9 kwietnia rząd Kanady poinformował, że wznowi realizację kontraktu na dostawy kołowych transporterów opancerzonych do Arabii Saudyjskiej. Powyższa deklaracja oznacza zwrot w planach rządu, który wstrzymał jego realizację w grudniu 2018 roku. 

Według głównych powodów wznowienia realizacji, krytykowanej, umowy są czynniki gospodarcze - sprzedaż transporterów do Arabii Saudyjskiej zapewni miejsca pracy w kanadyjskim przemyśle obronnym, narażonym obecnie (podobnie jak w innych częściach globu) na możliwe cięcia. Dodatkowo strona kanadyjska musiałaby zapłacić odszkodowanie finansowe. Przypomnijmy, wartość umowy, zawartej w 2014 roku, opiewa na około 14 mld dolarów. W jego ramach dostarczonych ma zostać około 740 transporterów rodziny LAV różnych wersji - powyższa liczba jest nieoficjalną, gdyż według zapisów kontraktu, pozostaje niejawna. 

Powodem wstrzymania projektu, a także dostaw, były kwestie zaangażowania militarnego Arabii Saudyjskiej w konflikcie w Jemenie (gdzie dochodzi do ataków na cele cywilne), a także brak demokratycznych standardów w życiu politycznym (m.in. morderstwa opozycyjnych dziennikarzy oraz polityków). Według rządu kanadyjskiego, renegocjacja umowy pozwala obecnie na zerwanie umowy bez zapłaty odszkodowania stronie saudyjskiej, o ile wykazane zostanie wykorzystanie sprzętu wojskowego niezgodnie z wcześniejszymi deklaracjami związanymi z ich zakupem. 

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Kanady
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc