Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Kanada obiecuje miliardy dolarów na NORAD

Para kanadyjskich myśliwców CF-18 w bazie lotniczej US Air Force w Thule na Grenlandii w trakcie operacji „Noble Defender” w marcu br. Fot. USAF/Staff Sgt. Carlos Ferran.

20 czerwca kanadyjska minister obrony Anita Anand zapowiedziała wydanie przez Kanadę 3,8 mld USD w przeciągu sześciu kolejnych lat na modernizację swojej części amerykańsko-kanadyjskiego systemu obrony powietrznej NORAD. To już kolejna taka obietnica złożona za obecnej kadencji premiera Justina Trudeau.

Jak relacjonują kanadyjskie media, Anita Anand ogłosiła plan modernizacji kanadyjskiego NORAD-u (NORAD – North American Aerospace Defense Command – Północnoamerykańskie Dowództwo Obrony Powietrznej) podczas swej wizyty w bazie lotniczej Trenton (Canadian Forces Base Trenton) w prowincji Ontario. Stacjonujące w CFB Trenton samoloty CF-18 Hornet to podstawowe myśliwce przechwytujące kanadyjskiego NORAD-u (wymiana CF-18 na F-35A to jeden z priorytetów modernizacji kanadyjskiego wojska). Anand uzasadniała konieczność wydatków „autokratyczną” Rosją, która podważa zasady „ładu światowego”, który chronił Kanadę od dekad; zmianami klimatu i bronią hipersoniczną oraz pociskami manewrującymi „konkurentów” Kanady. Zatem Kanada planuje wydać 3,8 mld USD (4,9 mld CAD) przez pierwsze sześć lat, a łącznie 31 mld USD (40 mld CAD) w ciągu 20 lat na modernizacje NORAD-u. Anand zaoszczędziła obecnym szczegółów planu, stwierdziła jedynie, że nakłady pójdą na (nowy) polarny pozahoryzontalnym system radiolokacyjny, kosmiczny system wczesnego ostrzegania (satelity do wykrywania pocisków rakietowych) oraz system wczesnego ostrzegania Crossbow. Ten ostatni, w medialnym obiegu jest także nazwa Northern Surveillance System, ma zastąpić obecną sieć posterunków radiolokacyjnych, czyli tzw. North Warning System. Northern Surveillance System ma składać się z dwóch typów stacji radiolokacyjnych, jeden określany jako „północny”, a drugi „polarny”. Do tego dochodzi – tajny, przynajmniej na razie – nowy typ bezobsługowych czujników (systemów wykrywania). Pole obserwacji Northern Surveillance System ma być rozszerzone o przyległe obszary Pacyfiku i Atlantyku. Pytana o tę kwestię, Anand wykluczyła dołączenie Kanady do amerykańskiego systemu obrony przeciwbalistycznej (BMDS – Ballistic Missile Defense System).

W Kanadzie mieści się jedno z trzech regionalnych stanowisk dowodzenia NORAD, czyli tzw. Canadian NORAD Region (CANR – kanadyjski region NORAD), zlokalizowane w bazie lotniczej 1. Kanadyjskiej Dywizji Powietrznej (1 Canadian Air Division) w Winnipeg w prowincji Manitoba. Zadaniem CANR jest wykrywanie i śledzenie wszelkich obiektów powietrznych wchodzących w kanadyjską przestrzeń powietrzną, a także dowodzenie całością kanadyjskiej obrony powietrznej. NORAD jako całość obsługuje tzw. North Warning System (Północny System Ostrzegania), składający się z 11 naziemnych stacji radiolokacyjnych dalekiego zasięgu i 36 krótkiego zasięgu, rozmieszczonych wzdłuż arktycznych wybrzeży Stanów Zjednoczonych i Kanady od Alaski, poprzez Kanadę, do Grenlandii. Łącznie posterunki radiolokacyjne monitorują obszar o długości 4800 km i szerokości 320 km. Stany Zjednoczone pokrywają ok. 60% wydatków związanych z utrzymaniem NORAD.

Jeszcze 10 kwietnia br. rząd Justina Trudeau zapowiedział zwiększenie wydatków zbrojeniowych o 8 mld USD w kolejnych pięciu latach, co przełoży się na wskaźnik 1,5% PKB w latach 2026–2027 (wzrost z poziomu 1,39% obecnie). W kwietniu na kanadyjski NORAD zapowiadano wydać 6,1 mld USD przez pięć lat. Jak widać, teraz kwota uległa zmniejszeniu.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc