Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kanada kupuje nowoczesne uzbrojenie

Kanada do 2012 r. wykorzystywała system ADATS, ale po jego wycofaniu w ramach cięcia kosztów nie zdecydowano się na zakup nowocześniejszego rozwiązania. Fot. Wikipedia/Jonathon A H

Według kanadyjskich mediów w najbliższym czasie Ottawa zamierza głębiej sięgnąć do portfela i wyłożyć spore sumy na zakup nowoczesnych systemów obrony powietrznej, którą mają uzupełnić urządzenia pozwalające na zwalczanie bezzałogowych aparatów latających. Ponadto zakupione mają zostać pociski przeciwpancerne. Wszystkie z wymienionych systemów są pokłosiem trwającej na Ukrainie wojny i wniosków z niej płynących, jak i pomocy, jakiej Ottawa udzieliła Kijowowi.

Według lokalnego dziennika „Ottawa Citizen” zakupy są klasyfikowane jako pilna potrzeba operacyjna i będą realizowane podobnie, jak miało to miejsce w przypadku zakupów przeprowadzanych podczas misji w Afganistanie.

Po sfinalizowaniu umów system obrony powietrznej i pociski przeciwpancerne mają zostać dostarczone wojskom kanadyjskim stacjonującym na Łotwie. Mobilny system antydronowy ma trafić do jednostek biorących udział w „Operation Reassurance” i stacjonujących w Europie Wschodniej.

Redakcja „Ottawa Citizen” próbowała oficjalnymi kanałami uzyskać wstępny harmonogram dostaw i ewentualne koszty nabycia wszystkich z wymienionych systemów, ale lokalne ministerstwo obrony nie udzieliło odpowiedzi. Analiza spodziewanych zakupów przeprowadzona przez redaktorów gazety i bazująca na informacjach udzielonych przez przedstawicieli przemysłu szacuje koszt całego pakietu na około 500 milionów USD.

Kanadyjscy wojskowi nawołują do przestawienia przemysłu na stopę wojenną i rozpoczęcia masowej produkcji uzbrojenia, ale jak do tej pory nie znalazło to pozytywnego odzewu. Dalsze uzupełnianie zapasów własnych, jak i wsparcie dla Ukrainy zaczyna stać pod znakiem zapytania, gdyż magazyny powoli się wyczerpują, a bieżąca produkcja nie wystarcza nawet na codzienne potrzeby sygnalizowane przez Kijów. Podobnie rzecz się ma w innych krajach zapewniających wsparcie ukraińskim siłom zbrojnym.

Na marginesie wspomnieć wypada, że Kanada nie dysponuje obecnie systemem obrony powietrznej, a przetarg na zakup pocisków przeciwpancernych został wcześniej skasowany przed jego rozstrzygnięciem w ramach cięcia kosztów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc