Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Kamień milowy programu hiszpańskich fregat typu F-110

Fot. Navantia

Hiszpańska państwowa grupa stoczniowa Navantia zwiększa tempo produkcji w programie fregat F-110 po sukcesie ostatniego przeglądu projektu CDR (Critical Design Review), zwieńczającego konstruowanie jednostek z inżynierskiego punktu widzenia.

Przegląd CDR, kluczowy w rozwoju systemu tak złożonego jak nowoczesna fregata wielozadaniowa, jest fundamentalnym elementem programu, ponieważ zapewnia, że projekt opracowany przez Navantię spełnia wymagania postawione przez Ministerstwo Obrony w Madrycie, a tym samym pozwala na intensywny postęp w fazie budowy.

Produkcja pierwszych bloków pilotażowych kadłuba prototypowej fregaty o numerze burtowym F-111, rozpoczęła się w kwietniu ubiegłego roku. Te pierwsze konstrukcje, a także postęp w zakupie urządzeń, mechanizmów i materiałów, pozwoliły na dotarcie do CDR ze stocznią w stu procentach gotową do zwiększenia zakresu produkcji.

Opracowanie projektu, który po tym przeglądzie uznaje się za skonsolidowany, wymagało znacznego wkładu ze strony dostawców i współpracującego przemysłu, który musiał dostosować swoje propozycje do nowych rozwiązań i zdolności, którymi fregata będzie dysponować.  CDR zawierał nowe elementy nie rozważane w poprzednich fazach projektowania, biorąc pod uwagę cyfrowy i inteligentny profil nowej fregaty, oraz analizując funkcjonalność przyszłego „cyfrowego bliźniaka”.

Proces CDR rozpoczął się w grudniu ubiegłego roku i zakończył się w czerwcu. Obejmował około 30 sesji technicznych i dwie plenarne w stoczni Navantia w Ferrolu, w dniach 21 i 22 czerwca. W sesjach plenarnych uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Obrony, Marynarki Wojennej Królestwa Hiszpanii i Navantii, a także US Navy oraz dostawcy, tacy jak: Lockheed Martin, Indra, Thales, Ingeteam i Ferri.

Dostawy okrętów, które będą rozłożone w czasie, zakończą się do 2032 roku.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc