Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

KAI LAH z pierwszą umową produkcyjną

Fot. KAI

23 grudnia koncern Korea Aerospace Industries poinformował o podpisaniu kontraktu z agencją DAPA na produkcję i dostawę do Sił Zbrojnych Republiki Korei pierwszej partii seryjnej lekkich śmigłowców bojowych LAH (Light Attack Helicopter).

Grudniowy kontrakt ma wartość 302 mld KRW i ma zostać zrealizowany w ciągu 36 miesięcy. Umowa opiewa na dziesięć śmigłowców, a także pakiet szkolno-logistyczny. Pierwsze seryjne LAH mają zostać dostarczone w grudniu 2024 roku. Docelowo LAH mają zastąpić w strukturach Sił Zbrojnych Republiki Korei śmigłowce bojowe Bell AH-1S Cobra oraz wielozadaniowe MD500 Defender. Jest to drugi typ wiropłata wojskowego zaprojektowanego i wdrożonego do produkcji w koncernie KAI. Podobnie jak w przypadku KUH-1 Surion, producent liczy, że poza zamówieniami ze strony Sił Zbrojnych Republiki Korei pojawią się także zamówienia eksportowe. Co należy podkreślić, rozwój wiropłatów jest powiązany z kooperacją z przemysłem europejskim.

KAI LAH ma zostać docelowo zakupiony w liczbie około 100 egzemplarzy seryjnych, których dostawy mają być realizowane przynajmniej do 2031 roku. Projekt został uruchomiony w 2014 roku, a oblot prototypu miał miejsce w lipcu 2019 roku. Agencja DAPA zatwierdziła wyniki prób i fazy badawczej w listopadzie bieżącego roku, co otworzyło możliwość zawarcia pierwszego kontraktu produkcyjnego. Śmigłowiec bazuje na rozwiązaniach wielozadaniowego Airbus AS365 Dauphin, którego produkcja w koncernie Airbus zakończyła się w styczniu 2022 roku. LAH został uzbrojony w trójlufowe działko kalibru 20 mm, a także ma możliwość przenoszenia i użycia precyzyjnego uzbrojenia klasy powietrze-ziemia, opracowanego przez przemysł lokalny. W strukturach Sił Zbrojnych Republiki Korei ma stanowić uzupełnienie dla niewielkiej liczby wyspecjalizowanych śmigłowców bojowych Boeing AH-64E Guardian.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “KAI LAH z pierwszą umową produkcyjną”

  1. Niech Polski Rząd MON pozyska 128 lekkich Koreańskich śmigłowców KAI LAH z śilnym uzbrojeniem, pozyska również 128 lub więcej samolotów KAI KF-21 Boremae, pociski hipersoniczne Hycore, system rakietowy Hyunmoo,więcej systemów K-239 Chunmoo,dron MALE BSP-MUAV,fregaty rakietowe Deagu,Incheon z transferem technologii i inne uzbrojenie.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc