Zaloguj

JSOW dla Katarczyków

4 października Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz koncern Raytheon podpisały kontrakt w sprawie produkcji i dostaw zasobników szybujących AGM-154C JSOW przeznaczonych dla sił zbrojnych Kataru.

Pośrednictwo amerykańskich władz to wynik procedur programu FMS. Umowa ma wartość 172,8 mln dolarów i zakłada produkcję 200 sztuk, które mają zostać dostarczone do końca czerwca 2020 roku. Ich zakup jest powiązany z kontraktem na wielozadaniowe samoloty bojowe Boeing F-15QA Strike Eagle, które będą stanowić element uderzeniowy katarskiego lotnictwa. Ze względu na eksploatowanie dotychczas maszyn produkcji francuskiej (Mirage 2000), Katarczycy wraz z F-15QA kupują także szeroki pakiet uzbrojenia podwieszanego dedykowanego amerykańskim samolotom.

AGM-154 JSOW to rodzina zasobników szybujących precyzyjnego rażenia. W zależności od pułapu zrzutu, mogą razić cele znajdujące się w odległości do 120 km od miejsca zrzutu. Wersja C dysponuje pojedynczą głowicą penetrującą. Dodatkowo w odmianie Block III otrzymała łącze danych Link 16 oraz zdolność do atakowania poruszających się celów nawodnych.

(ŁP) Foto: US Navy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc