Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Jordańskie Gepardy trafią na Ukrainę

Artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze Cheetah PRTL, zakupione kilka lat temu przez Królestwo Jordanii, dzięki pośrednictwu Stanów Zjednoczonych trafi na Ukrainę. Fot. Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów.

31 maja Departament Obrony Stanów Zjednoczonych Ameryki zawarł z firmą Global Military Products umowę zakupu samobieżnych artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Gepard, które docelowo trafią na Ukrainę.

Umowa w ramach programu Foreign Military Sales Initiative ma wartość ponad 118 mln USD i dotyczy zakupu eks-jordańskich artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Cheetah PRTL (holenderska wersja Flakpanzer Gepard), które Królestwo Jordanii przejęło w latach 2014-2015 z nadwyżek sprzętowych Wojsk Lądowych Królestwa Niderlandów. Tamta transakcja miała wartość 21 mln EUR i dotyczyła 60 Cheetahów wraz z 350 000 nabojów 35×228 mm, 22 ciągnionych armat przeciwlotniczych Bofors 40L70, 11 radarów Thales Flycatcher, pięciu wozów zabezpieczenia technicznego na bazie czołgów Leopard 1 i 14 zapasowych podwoziu czołgów tegoż typu. 

Zestawy przeciwlotnicze przejdą remont, który zostanie zrealizowany w zakładzie w Ammanie w Jordanii. Nie wiadomo ile Cheetahów kupią Amerykanie, choć w niektórych źródłach pojawia się liczba 18 (cena wskazuje jednak na większą liczbę). Zakończenie dostaw planowane jest na 30 maja 2024 r. Wszystkie pozyskane wozy zostaną przekazane Siłom Zbrojnym Ukrainy. Warto odnotować, że nie będą to pierwsze Gepardy przekazane Ukrainie ‒ 37 zestawów tego typu przekazanych przez Republikę Federalną Niemiec jest używanych na froncie wojny rosyjsko-ukraińskiej od wielu miesięcy, są ponoć szczególnie skuteczne w zwalczaniu bezzałogowców Shahed-131/-136 i pocisków manewrujących

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc