Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Jordańskie Cobry dostarczone na Filipiny

26 listopada w bazie lotniczej Clark na Filipinach odbyła się uroczystość przejęcia przez siły zbrojne tego kraju pary śmigłowców szturmowych Bell AH-1F Cobra, które zostały przekazane przez władze Jordanii.

Maszyny zostały przetransportowane na pokładzie ciężkiego samolotu transportowego Antonow An-124 – przed dostawą przeszły prace remontowe oraz zostały przemalowane zgodnie ze standardami nowego użytkownika. Pierwsze informacje mówiące o przekazaniu Filipinom śmigłowców AH-1 Cobra przez Jordanię zostały upublicznione w zeszłym roku. Obecnie wiadomo, że mowa o płatowcach dostarczonych do tego kraju w latach 80. XX wieku – poza Filipinami zostały przekazane także Kenii oraz Pakistanowi. Posiadają standardową konfigurację, a w strukturach jordańskich sił zbrojnych zostały zastąpione przez zmodernizowane AH-1 dostarczone przez Izrael. Według deklaracji Filipińczycy chcą wdrożyć je do służby operacyjnej do końca roku.

Najprawdopodobniej nie będą to ostatnie Cobry w siłach zbrojnych Filipin. Zdaniem części mediów, władze w Manili mogą zdecydować się na zakup fabrycznie nowych AH-1Z Viper – powyższy krok ma związek z faktem, że pogarszające się stosunki dyplomatyczne na linii Waszyngton-Ankara mogą doprowadzić do nałożenia embarga na reeksport amerykańskich komponentów zastosowanych w śmigłowcach szturmowych TAI T129 ATAK, które zostały wybrane przez Filipiny w programie modernizacji sprzętowej sił zbrojnych.

(ŁP) Foto: Max DefensePH
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc