Zaloguj

Jordania zmodernizuje swoje F-16 Fighting Falcon?

Jordania musi w ciąg najbliższych lat podjąć decyzję o przyszłości swojej floty samolotów F-16 Fighting Falcon. Wśród opcji jest gruntowna modernizacja posiadanych maszyn do standardu F-16V. Fot. USAF

19 lipca król Jordanii Abd Allah II ibn Husajn spotkał się w Waszyngtonie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Josephem Bidenem. Wśród tematów rozmów obu przywódców znalazła się kwestia modernizacji floty wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon eksploatowanych przez Jordanię.

Komunikat Białego Domu wskazuje, że przywódcy obu państw rozmawiali o wsparciu amerykańskiej administracji dla tego typu programu. Jordania jest jednym z ważniejszych sojuszników w regionie, a siły zbrojne tego kraju uczestniczą w działaniach bojowych przeciwko islamskim fundamentalistom działającym na terenach Iraku oraz Syrii. Co więcej, samoloty eksploatowane przez lotnictwo tego kraju pilnie wymagają modernizacji bądź zastąpienia ze względu na zużycie.

Jordania eksploatuje około 58 samolotów F-16 Fighting Falcon. Ich dostawy rozpoczęły się w latach 1997-98 i były wynikiem nawiązania poprawnych stosunków dyplomatycznych z Izraelem. Pierwsze dwie partie (33 egzemplarze) zostały dostarczone przez Stany Zjednoczone – w obu przypadkach mowa o używanych samolotach w wersji F-16A/B Block 15ADF, pochodzących z nadwyżek sprzętowych US Air Force. Część z nich przeszła modernizację w ramach programu MLU w Turcji i została wdrożona do eksploatacji do 2009 roku. Od 2005 roku Jordańczycy sukcesywnie skupują używane samoloty F-16AM/BM Fighting Falcon z Niderlandów oraz Belgii – ostatnie z nich dostarczono w 2017 roku.

Obecnie władze Jordanii prowadzą prace nad przyszłością potencjału lotnictwa bojowego. Wśród rozważanych opcji jest uruchomienie procesu zakupu fabrycznie nowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72 bądź gruntowna modernizacja posiadanej floty do standardu F-16V.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc