Zaloguj

Jordańczycy chcą sprzedać AC-235

5 stycznia media brytyjskie poinformowały, że Ministerstwo Obrony Jordanii wystawiło na sprzedaż parę samolotów bojowych Airbus AC-235, które były eksploatowane od 2014 roku jako maszyny wsparcia dla sił specjalnych.

AC-235 w liczbie dwóch egzemplarzy powstały w kooperacji amerykańsko-jordańskiej. Płatowce zostały dostarczone przez producenta (koncern Airbus), a zabudowa wyposażenia bojowego została zrealizowana przez amerykańską firmę ATK oraz jordańskie biuro KADDB. Samoloty otrzymały 30 mm automatyczną armatę, a także pylony pozwalające na zabranie kierowanych pocisków AGM-114 Hellfire oraz APKWS. Z dostępnych informacji wynika, że oba samoloty brały intensywny udział w walkach z islamskimi fundamentalistami na pograniczu z Syrią, a także w Jemenie. Co więcej, w oparciu o doświadczenia z AC-235 Jordańczycy zdecydowali się na przebudowę dwóch C-295M także do roli samolotu uderzeniowego.

Obecnie brak szczegółów decyzji o wycofaniu AC-235. Co ciekawe, władze jordańskie chcą sprzedać także dwa samoloty C-295M (ogłoszenie o sprzedaży pojawiło się 12 lipca 2018 roku) oraz osiem UH-60L Black Hawk. Te ostatnie, wraz z AC-235, stanowiły trzon eskadry wsparcia sił specjalnych. W przypadku AC-235 ogłoszenie o sprzedaży pojawiło się na rządowych stronach 24 grudnia 2018 roku, oferty będą przyjmowane do końca stycznia.

(ŁP) Foto: ATK
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc