Zaloguj

Jeden celny strzał

Fot. DWOT

W dniach 6-10 września na poligonie w podtoruńskim Kijewie Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zorganizowało kurs doskonalący dla instruktorów strzelców wyborowych z karabinu w kalibrze .308 Win. Na czas szkolenia do Torunia przybyło 14 instruktorów z różnych regionów Polski.

W każdej „wspaniałej dwunastce”, czyli podstawowej sekcji lekkiej piechoty, występują dwa stanowiska, które są jej oczami i uszami pełniąc jednocześnie rolę nawigatorów i odpowiadają za rażenie celów na dalekiej odległości: starszy strzelec wyborowy i  strzelec wyborowy.

Umiejętności instruktorów strzelców wyborowych muszą być stale podnoszone. To te właśnie osoby odpowiadają za wyszkolenie co szóstego żołnierza Terytorialnej Służby Wojskowej w Brygadach Obrony Terytorialnej. Czasem jeden celny strzał może pozwolić na zadanie przeciwnikowi bardzo dużych strat, powiedział Justyn Łyżwa, instruktor z Mobilnego Zespołu Szkoleniowego Centrum.

Fot. DWOT

Ponadto instruktorzy do perfekcji muszą posiadać opanowaną sztukę maskowania i kamuflażu. Nabyte podczas kursu umiejętności przydadzą się przede wszystkim do ujednolicenia szkoleń prowadzonych w brygadach oraz podwyższeniach kompetencji szkolonych żołnierzy.

Tym razem wiodącym tematem kursu instruktorów strzelców wyborowych było działanie w terenie zurbanizowanym, wykorzystywanie infrastruktury oraz pomieszczeń. Szkolenie zorganizowane przez Centrum Szkolenia WOT odbyło się we współpracy z  instruktorami Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, w skład których wchodzą byli żołnierze Wojsk Specjalnych.

Fot. DWOT

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Źródło: Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc