Zaloguj

Javeliny w Gruzji i na Ukrainie

W ostatnich dniach kwietnia władze Ukrainy oraz Gruzji potwierdziły odbiór pierwszych zestawów przeciwpancernych Javelin, które zostały zakupione w Stanach Zjednoczonych poprzez procedurę FMS.

W przypadku Ukrainy pierwsza transza trafiła do kraju 6 kwietnia i została skierowana do jednego z centrów szkolenia w zachodniej części. Ogółem Kijów może liczyć na 210 pocisków pochodzących z zapasów armii amerykańskiej,  a także 37 modułów celowniczo-startowych, w tym dwóch przeznaczonych na części zamienne. Cały pakiet Waszyngton wycenił na kwotę 47 mln dolarów, całe finansowanie jest realizowane poprzez fundusze pomocy wojskowej.

Gruzini pochwalili się zestawami Javelin 30 kwietnia, w czasie obchodów 27. rocznicy utworzenia sił zbrojnych tego kraju. Była to pierwsza publiczna prezentacja zestawów – Gruzja otrzymała zgodę na zakup do 410 pocisków wraz z 72 modułami celowniczo-startowymi, a także pakietem szkolno-treningowym. Całość wyceniono na kwotę 75 mln dolarów – podobnie jak Ukraińcy, także Gruzini odkupują pociski z zapasów armii amerykańskiej.

Oba państwa są nowymi klientami na zaawansowaną broń przeciwpancerną produkowaną przez państwa zachodnie. Dotychczas siły zbrojne wykorzystywały sprzęt pochodzenia lokalnego bądź rosyjskiego. Zakupy w Stanach Zjednoczonych są wynikiem polityki władz w Kijowie i Tbilisi, której celem jest zacieśnienie współpracy polityczno-wojskowej.

(ŁP) Foto: USMC
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc