Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Javelin Joint Venture zawiera porozumienie o współpracy przemysłowej w Polsce

Fot. Lockheed Martin

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) i Javelin Joint Venture (JJV), spółka Raytheon i Lockheed Martin, zawarły porozumienie (MoU) dotyczące produkcji systemu przeciwpancernego Javelin w Polsce.

Polska postrzega Javelin Joint Venture jako kluczowego partnera, a zawarta dziś umowa dodatkowo wzmacnia nasze relacje zarówno z Raytheon, jak i Lockheed Martin - powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ. Nasze dyskusje i decyzje, które doprowadziły do zawarcia tej umowy, pokazują potencjał owocnej, długoterminowej współpracy.

W celu wsparcia rosnącego bieżącego, jaki i przyszłego zapotrzebowania, które wynika z coraz większych obaw o bezpieczeństwo regionalne w Europie, PGZ i JJV podpisały MoU w celu zbadania możliwości utworzenia zakładu montażu końcowego i produkcji komponentów w Polsce. Umowa ta ustabilizuje przyszłą produkcję systemu Javelin dla sił zbrojnych USA, zapewniając jednocześnie wyjątkowe możliwości dla polskiego przemysłu.

Wspólnie z PGZ badamy szereg możliwości wykorzystania umiejętności i wiedzy polskiego przemysłu do wspólnej produkcji Javelin - powiedział Andy Amaro, prezes Javelin Joint Venture i dyrektor programu Javelin w Raytheon. Wraz z rosnącym popytem na ten system, nasi nowi partnerzy przemysłowi mogą odegrać istotną rolę we wspieraniu produkcji i dostarczaniu tego sprawdzonego w boju uzbrojenia działającego w systemie „odpal i zapomnij” dla użytkowników na całym globie.

W czerwcu 2021 r. Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) ukończyły szkolenie operatorów Javelin i uzyskały certyfikaty do serwisowania i obsługi tego systemu, a także prowadzenia własnych szkoleń. Po ukończeniu szkolenia, nowi operatorzy wystrzelili pociski Javelin podczas pokazu w Toruniu.

Żołnierze WOT odpalający pocisk Javelin. Fot WOT

To partnerstwo wzmocni nasze relacje z Polską i zapewni jej zdolności odstraszania, niezbędne do wzmacniania bezpieczeństwa kraju - powiedział Dave Pantano, wiceprezes Javelin Joint Venture i dyrektor programu Javelin w Lockheed Martin. Porozumienie pozwala nam rozwinąć strategiczne, długoterminowe partnerstwo międzynarodowe z PGZ i stworzyć scenariusz korzystny zarówno dla Polski, jak i USA, aby dostarczać naszym klientom to sprawdzone rozwiązanie.

Javelin jest rozwijany i produkowany przez JJV, spółkę należącą do Raytheon w Tucson w Arizonie i Lockheed Martin w Orlando na Florydzie. Do tej pory JJV wyprodukowała ponad 50 000 pocisków Javelin i ponad 12 000 modułów celowniczych z układem sterowania wielokrotnego użytku. Javelin jest obecnie używany w 23 krajach, a Polska jest pierwszym klientem zagranicznym, który pozyskał system Javelin w wariancie „F”.

Źródło: Lockheed Martin Corporation.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc