Zaloguj

Jastrzębie powróciły z Islandii

Polskie Jastrzębie powróciły z misji na Islandii. Fot. Combat Camera

28 września do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku powróciły cztery wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16 Jastrząb, które przez ostatnie tygodnie brały udział w sojuszniczej misji Icelandic Air Policing. Dla polskich załóg była to pierwsza rotacja nad Islandią.

Polskie samoloty zabezpieczały przestrzeń powietrzną Islandii przez okres trzech tygodni. W tym czasie zrealizowano kilka lotów patrolowych, a także misje szkolno-treningowe, łączny nalot nad Islandią wyniósł około 150 godzin. Formalnie działanie polskiego kontyngentu zakończyło się 27 września, a dzień później Jastrzębie przebazowano do Łasku. W ciągu najbliższych dni do kraju powróci także reszta sprzętu oraz personelu wspierającego Polski Kontyngent Wojskowy na Islandii.

Zgodnie z informacjami NATO była to trzecia i jednocześnie ostatnia rotacja sił sojuszu w tym kraju. W 2021 roku na Islandii stacjonowały także kontyngenty z Norwegii (F-35A Lightning II) oraz Stanów Zjednoczonych (F-15C/E Eagle). Za każdym razem samoloty operowały przez okres trzech/czterech tygodni po czym wracały do macierzystych jednostek.

Misja Icelandic Air Policing została zapoczątkowana przez NATO w 2008 roku. Było to związane z faktem wycofania w 2006 roku jednostek US Air Force, które ochraniały Islandię w okresie zimnej wojny. Władze w Reykjavíku poprosiły o pomoc sojuszników ze względu na rosnącą liczbę incydentów naruszenia przestrzeni powietrznej przez samoloty rosyjskie, a także pogarszające się stosunki polityczne pomiędzy NATO a Federacją Rosyjską. Obecnie jest to jednak z kilku tego typu operacji stale realizowanych przez poszczególne państwa sojuszu – obok Islandii, Litwy, Łotwy i Estonii, brak odrzutowych samolotów bojowych powoduje, że także Słowenia oraz Albania jest ochraniana przez lotnictwo NATO.

Dla personelu 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego była to kolejna misja operacyjna poza granicami kraju – dotychczas Jastrzębie uczestniczyły w trzech zmianach misji Baltic Air Policing nad krajami bałtyckimi, a także (w okresie czerwiec 2016 – czerwiec 2018) w bojowej misji Inherent Resolve na Bliskim Wschodzie. W ramach tej ostatniej polskie F-16C/D Jastrząb, stacjonujące w Kuwejcie, realizowały loty rozpoznawcze na rzecz koalicji państw walczących z islamskimi fundamentalistami – w tym czasie wykonano misje o łącznym czasie przekraczającym 1500 godzin.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc