Zaloguj

Japońskie F-35A Lightning II z systemem Auto GCAS

22 maja media japońskie, bazując na komunikacie Ministerstwa Obrony tego kraju, poinformowały, że wszystkie wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A Lightning II eksplaotowane w Siłach Samoobrony Japonii zostały już wyposażone w system Auto GCAS.


Powodem instalacji systemu, którego zadaniem jest automatyczne ratowanie maszyny i pilota przed uderzeniem w ziemię, jest analiza skutków katastrofy samolotu F-35A o numerze 79-8705 z kwietnia 2019 roku. System został aktywowany pod koniec zeszłego roku i jest używany we wszystkich siedemnastu egzemplarzach eksploatowanych F-35A Lightning II eksploatowanych w Siłach Samoobrony. Kolejne maszyny mają być dostarczane jako rozwiązanie standardowe. W F-35 Lightning II należących do amerykańskich sił zbrojnych proces integracji systemu Auto GCAS rozpoczął się w lipcu 2019 roku (siedem lat przed zakładanym harmonogramem).

Według danych korporacji Lockheed Martin system Auto GCAS, który został wdrożony w US Air Force w 2014 roku (początkowo na samolotach F-16C/D Fighting Falcon), uratował dotychczas dziesięciu pilotów oraz zapobiegł utracie dziewięciu maszyn. Dodatkowo, w kwietniu bieżącego roku, odnotowano także pierwszą sytuację, w której system uratował jeden z F-35A Lightning II należący do USAF.

System, w sytuacji zagrożenia i braku reakcji ze strony pilota, samoczynnie przejmuje kontrolę nad samolotem i automatycznie wykonuje manewry w celu zapobieżeniu uderzeniu w ziemię, aż do momentu ponownego przejęcia sterowania przez pilota.

(Łukasz Pacholski) Foto: USAF
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc