14 października w stoczni Mitsubishi Heavy Industries w Kobe odbyła się uroczystość chrztu i wodowania okrętu podwodnego JS Taigei – jest to prototyp nowej generacji konwencjonalnych jednostek budowanych dla Morskich Sił Samooborny Japonii.
Okręt został zamówiony w 2017 roku, a położenie stępki odbyło się 16 marca 2018 roku. Według planów ma wejść do służby w pierwszej połowie 2022 roku. Projekt stanowi ewolucyjne zmiany w stosunku do typu Sōryū (dwanaście jednostek zamówionych, jedenaście już w linii, a ostatni ma wejść do służby w marcu 2021 roku).
Oficjalny komunikat Morskich Sił Samoobrony informuje, że zmiany obejmują nowe możliwości układów lokalizacji, podtrzymywania życia oraz dostosowanie konstrukcji do służby kobiet (po raz pierwszy w historii Japonii). W stosunku do ostatnich okrętów typu Sōryū oficjalna wyporność nawodna ma oscylować w granicach 3000 ton (około 100 ton więcej niż poprzedni typ), zachowano takie same wymiary kadłuba i zastosowano baterie litowo-jonowe. Dodatkowo pozostawiono sześć wyrzutni kalibru 533 mm, a uzbrojenie ma składać się z ciężkich torped Typ 18, Typ 89 oraz kierowanych pocisków przeciwokrętowych UGM-84 Harpoon.
Obecnie w budowie znajdują się trzy pierwsze okręty - poza prototypowym Taigei stocznia Mitsubishi Heavy Industries w Kobe buduje trzecią jednostkę serii, a druga jest budowana w stoczni Kawasaki Heavy Industries także w Kobe.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Gdy wróci temat nowych okrętów podwodnych warto.rozważyć poza Niemcami Francuzami i oczywiście Szwedami także oferentów z Azji - Japonia Korea Południowa.
Zamówimy takie łodzie podwodne dla polskiej marynarki wojennej .port w Helu jest pusty i stoją tam żaglówki