Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Japończycy uruchamiają program AH-X

30 maja media japońskie poinformowały, że Ministerstwo Obrony tego kraju uruchomiło proces wyboru następcy dla śmigłowców szturmowych Bell AH-1 Cobra, które są eksploatowane przez Siły Samoobrony tego kraju.

Na obecnym etapie Japończycy rozesłali zapytania o informację do producentów wiropłatów szturmowych w świecie zachodnim, można tu spekulować, że lista objęła koncerny Aibrus, Leonardo, Boeing oraz firmy Bell i TAI. Jego celem jest zebranie danych niezbędnych do realizacji przetargu na następcę Cobr – obecnie w linii znajduje się około 80 spośród 89 wyprodukowanych śmigłowców. Powstawały w latach 1984-2000 na licencji w zakładach Fuji Heavy Industries i są najmłodszymi jednosilnikowej rodziny AH-1.

Kilka lat temu zakładano, że Cobry zostaną zastąpione przez Boeing AH-64D Apache Longbow, jednak zakup tych śmigłowców zakończył się po trzynastu egzemplarzach (w linii dwanaście). Z całą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że Japończycy będą wymagać od potencjalnego dostawcy ulokowania linii montażowej w kraju – być może będzie to także kolejna szansa dla firmy Bell, która poszukuje eksportowych klientów na AH-1Z Viper.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Japonii
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc