Zaloguj

Japończycy coraz bliżej F-35B Lightning II?

26 grudnia media japońskie poinformowały, że Ministerstwo Obrony tego kraju oficjalnie przyznało o prowadzeniu analiz związanych z zakupem wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35B Lightning II, które miałyby stanowić element grup lotniczych niszczycieli śmigłowcowych.

Według dostępnych informacji, władze rozważają przyspieszoną procedurę pozyskania powyższych samolotów – być może pierwsza partia zostanie zamówiona poprzez częściową zmianę zamówienia na 42 F-35A Lightning II. F-35B mają trafić na pokłady niszczycieli śmigłowcowych typu Izumo, które wprowadzono do służby w latach 2015-17. Media spekulują, że przystosowanie do operowania z nich samolotów będzie wiązać się z przebudową pokładu startowego, poprzez dodanie skoczni startowej oraz (być może) zastosowaniem nowego pokrycia pokładu absorbującego temperaturę gazów wylotowych z silnika. Nieoficjalnie infrastruktura pokładowa (podnośniki oraz system logistyczny) jest już przygotowana do obsługi powyższych samolotów.

Przyspieszenie decyzji o zakupie F-35B jest związane z kolejnymi próbami rakietowo-nuklearnymi Korei Północnej, a także rozbudową sił morskich Chin. Oficjalnie władze w Tokio chcą w ten sposób obejść zakaz wykorzystania lotniska Shimojishima do celów wojskowych, znajdujące się na południe od Okinawy lotnisko jest idealnym miejscem do zwiększenia obecności Sił Samoobrony w spornym obszarze Wysp Senkaku.

(ŁP) Foto: US Navy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc