Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Jaguar odpalił przeciwpancerny pocisk kierowany MBDA MMP

W kwietniu Nexter i MBDA przeprowadziły próbne strzelania pocisku MMP odpalanego z wyrzutni zamontowanej na wieży wozu rozpoznawczego EBRC Jaguar. Fot. DGA.

11 maja grupa MBDA poinformowała o przeprowadzeniu próbnych strzelań z użyciem przeciwpancernego pocisku kierowanego MMP (Missile Moyenne Portée, pol. pocisk średniego zasięgu) z kołowego pojazdu rozpoznawczego EBRC Jaguar.

Pierwsze strzelanie odbyło się 14 kwietnia z udziałem przedstawicieli MBDA i Nexter na terenie Centrum Prób Sprzętu Lądowego Dyrekcji Generalnej ds. Uzbrojenia (Centre d’expertise et d’essais DGA Techniques terrestres) w Bourges. Strzelanie było elementem badań kwalifikacyjnych EBRC Jaguar. Wystrzelony z wysuwanej, dwukomorowej wyrzutni MMP, trafił w cel. Podczas testu celownik Optrolead PASEO, wchodzący w skład systemu kierowania ogniem Jaguara, był sprzężony z głowicą pocisku, pozwalając na optoelektronoiczne namierzanie celów w czasie rzeczywistym, zarówno w dzień, jak i w nocy. Umożliwia on załodze francuskiego wozu rozpoznawczego (zakupionego również przez Belgię) możliwość obserwacji i identyfikacji celów także na dalekich dystansach.

Sama integracja ppk MMP z EBRC Jaguar odbywa się etapowo podczas badań kwalifikacyjnych. Kwietniowa próba była zwieńczeniem pierwszego etapu prac, potwierdzającego zdolność niszczenia obiektów nieruchomych. W przyszłości prace i związane z nimi próby mają obejmować strzelania z MMP do celów ruchomych, w tym ciężko opancerzonych (jak czołgi). Załoga Jaguara ma mieć do dyspozycji pełny zakres trybów wykorzystania MMP, w tym pozwalających na zwalczanie celów znajdujących się poza zasięgiem wzroku (tryb BLOS).

reklama JELCZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc