Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Izraelskie systemy samoobrony na Mi-17 ONZ

5 sierpnia izraelska firma BIRD Aerosystems poinformowała o podpisaniu umowy z Organizacją Narodów Zjednoczonych w sprawie montażu systemów samoobrony AMPS na śmigłowcach Mi-17, które są eksploatowane w Afryce.

Jest to kontynuacja współpracy zapoczątkowanej kilka lat temu. W komunikacie nie poinformowano o wartości zamówienia, liczbie zakupionych systemów oraz czasie realizacji. Wiadomo tylko, że sprzęt ma trafić do obszarów dużego ryzyka możliwością wykorzystania przez walczące strony rakietowych systemów przeciwlotniczych.

System AMPS firmy BIRD Aerosystems może być stosowany zarówno na wojskowych oraz cywilnych statkach powietrznych i jest przeznaczony do ochronnych (przede wszystkim) przed przenośnymi zestawami rakietowymi. Dzięki pełnej autonomiczności, może działać w trybie automatycznym samodzielnie wykrywając zagrożenie oraz próbować unieszkodliwić nadlatujący pocisk poprzez wykorzystanie wyrzutni celów pozornych bądź podsystem zakłócania DIRCM.

Organizacja Narodów Zjednoczonych nie dysponuje własnymi środkami transportu lotniczego, jednak są one czarterowane od rozmaitych przewoźników na świecie. Doposażenie, choćby, w sprzęt samoobrony odbywa się na rachunek ONZ. Śmigłowce i samoloty eksploatowane przez organizację realizują loty do takich miejsc jak Jemen, Sudan, Somalia, Nigeria, Niger, Etiopia, Czad – dostarczają pomoc humanitarną, a także personel.

(ŁP) Foto: BIRD Aerosystems
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc