Zaloguj

Izraelskie Siły Powietrzne nad Niemcami

Było to historyczne wydarzenie. 17 sierpnia, Siły Powietrzne Izraela przybyły do Republiki Federalnej Niemiec.

Stacjonując w bazie lotniczej Nörvenich Izraelczycy wzięli udział w dwóch ćwiczeniach, które trwały przez okres dwóch tygodni. Łącznie do Niemiec przebazowano dwanaście samolotów. Ze względu na epidemię Covid-19 były to jedyne zagraniczne ćwiczenia Sił Powietrznych Izraela w bieżącym roku.

W czasie pierwszego tygodnia Izraelczycy ćwiczyli z partnerami z Niemiec w ramach Blue Wings. Drugi tydzień był poświęcony MAGD – międzynarodowemu ćwiczeniu organizowanemu przez Republikę Federalną Niemiec czwarty raz od 2019 roku. W ich ramach ćwiczono różne scenariusze, m.in. walkę powietrzną, walkę z celami naziemnymi, poruszanie się w przestrzeni oddziaływania systemami przeciwlotniczymi. Dowódca Luftwaffe, Ingo Gerhartz, nazwał współnie ćwiczenia potwierdzeniem doskonałych stosunków pomiędzy Izraelem i Republiką Federalną Niemiec. Jak to ujął – nasza współpraca przypomina nam o odpowiedzialności w walce z antysemityzmem. W czasie ćwiczeń MAGD do załóg obu państw dołączyli Węgrzy z wielozadaniowymi samolotami bojowymi Saab JAS-39 Gripen.

We wtorek 18 sierpnia samoloty należące do Sił Powietrznych Izraela oraz Niemiec wykonały historyczny lot. We wspólnej formacji, składającej się z dwóch niemieckich EF2000, dwóch F-16 oraz samolotu Gulfstream G-550 dokonały przelotu nad obozem koncentracyjnym w Dachau. W samolotach znajdowali się dowódcy obu sił powietrznych. Amikam Norkin, przemawiając po swoim niemieckim koledze i nawiązując do tego, co wydarzyło się w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej, powiedział - Nigdy więcej. Ponad 40000 Żydów zostało zamordowanych w Dachau. Później formacja samolotów przeleciała nad lotniskiem Fürstenfeldbrück w pobliżu Monachium, gdzie oddano cześć jedenastu lekkoatletom oraz członkom izraelskiej drużyny olimpijskiej. Byli to zakładnicy, którzy zginęli w 1972 roku z rąk palestyńskich terrorystów z organizacji Czarny Wrzesień.

(Mike Schoenmaker) Foto: Mike Schoenmaker
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc