Zaloguj

Izraelskie F-35I Adir ćwiczyły z cypryjską obroną przeciwlotniczą

Izraelskie F-35I Adir ćwiczyły z cypryjską obroną przeciwlotniczą wyposażoną m.in. w zestawy Tor-M1 (na zdjęciu). Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Cypru

6 kwietnia Ministerstwo Obrony Republiki Cypru poinformowało, że na terenie tego kraju odbyły się ćwiczenia Onisilos Gideon 2021, w czasie których obsługi zestawów przeciwlotniczych mogły zmierzyć się z izraelskim lotnictwem wojskowym.

Trwające dwa dni ćwiczenia miały na celu sprawdzenie możliwości operacyjnych systemu obrony przeciwlotniczej Cypru. Udział sił izraelskich to wynik zacieśnienia współpracy wojskowej pomiędzy państwami. Co ważne, była to także okazja dla Sił Obronnych Izraela do przetestowania najnowszych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35I Adir w starciu przeciwko nowoczesnym zestawom przeciwlotniczym produkcji rosyjskiej. Cypr, od 1999 roku, eksploatuje rosyjski system 9K331 Tor-M1. Obok F-35I Adir w ćwiczeniach uczestniczyły także Boeing F-15I Ra’am.

Dotychczas na Cyprze odnotowano obecność wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35B Lightning II należących do Royal Air Force. Brytyjczycy przebazowali je w maju 2019 roku na kilka tygodni - była to okazja do wspólnych ćwiczeń z izraelskimi Adirami, a także do debiutu bojowego na obszarze Bliskiego Wschodu. Co ważne, Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii nie informowało o ćwiczeniach z siłami cypryjskimi.

Według oficjalnych informacji izraelskie F-35I Adir brały już udział w działaniach bojowych poza granicami kraju. Siły Obronne tego kraju nie publikują szczegółów, jednak wśród potencjalnych obszarów wymienia się m.in. obszar Syrii, gdzie regularnie dochodzi do ataków lotniczych na cele naziemne wykonywane przez Izrael.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc