Zaloguj

Izraelski satelita rozpoznawczy na orbicie

6 lipca z izraelskiej bazy lotniczej Palmachim, będącej jednocześnie lokalnym centrum lotów kosmicznych, wystartowała na orbitę rakieta nośna Shavit-2, której ładunkiem był satelita rozpoznawczy Ofek 16.

Misja, realizowana na zlecenie Ministerstwa Obrony Izraela, zakończyła się sukcesem – ładunek trafił na niską orbitę okołoziemską. Zgodnie z komunikatem izraelskiego resortu, przez najbliższe dni planowane są testy satelity przed rozpoczęciem działalności operacyjnej. Zgodnie z upublicznionymi informacjami, będzie prowadzić rozpoznanie z wykorzystaniem systemu elektrooptycznego.

Zadanie wyniesienia na orbitę satelity było nadzorowane przez izraelską agencję kosmiczna, a głównym realizatorem zlecenia był koncern Israel Aerospace Industries. Ważnym kooperantem był Elbit Systems, który był odpowiedzialny za zaprojektowanie i budowę systemu elektrooptycznego.

Rakiety nośne rodziny Shavit są używane przez Izrael od 1988 roku. Dotychczas odnotowano 11 startów, z których dziewięć zakończyło się pełnym sukcesem. Ostatni raz były użyte 13 września 2016 roku, kiedy z bazy Palmachim (będącej jedynym miejscem startów) wyniesiono w przestrzeń kosmiczną satelitę rozpoznawczego Ofek 11.

(Łukasz Pacholski) Foto: Ministerstwo Obrony Izraela
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc