Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Izraelska broń dla Ukrainy?

Po amerykańskich naciskach Izrael miał wyrazić zgodę na przekazywanie Ukrainie broni z komponentami pochodzenia izraelskiego, a nawet prawdopodobnie sam przekaże niewielką partię wsparcia SZU. Fot. Bundeswehr

17 listopada w internetowym wydaniu izraelskiej gazety „Ha-Arec” opublikowana została informacja, że rząd Izraela sfinansował zakup „materiałów strategicznych”dla Ukrainy.

Krok ten miał mieć miejsce po naciskach ze strony amerykańskiej administracji, oczekującej większego zaangażowania Jerozolimy we wspieranie ukraińskiego wysiłku obronnego. Szczegóły nie są znane, chodzi jednak o „miliony dolarów”, czyli raczej niewiele. Jednocześnie jednak władze Izraela miały wyrazić zgodę na przekazywanie Siłom Zbrojnym Ukrainy uzbrojenia z zasobów państw NATO, w tym systemów kierowania ogniem i systemów optoelektronicznych, które zawierają komponenty izraelskie, a także na zakup nowych urządzeń w celu ich przekazania Ukrainie. Jest to poważna zmiana w stanowisku Izraela, który dotychczas był zdecydowanie przeciwny wspieraniu Ukrainy dostawami uzbrojenia, nawet w formie pośredniej ‒ np. w maju Tel Awiw miał udzielić Waszyngtonowi odmownej odpowiedzi w kwestii ewentualnego przekazywania urządzeń z izraelskimi komponentami Siłom Zbrojnym Ukrainy. Wówczas mówiono m.in. o możliwości dostarczania Ukrainie przeciwpancernych pocisków kierowanych EuroSpike, produkowanych przez Eurospike GmbH, czyli spółkę joint venture utworzoną przez niemieckie firmy Diehl Defence GmbH & Co. KG i Rheinmetall Electronics GmbH oraz izraelską firmę Rafael Advanced Defense Systems Ltd.

Niemniej Izrael wspomagał Kijów poprzez przekazywanie informacji rozpoznawczych, usługi szkoleniowe, a także pomoc techniczną (m.in. izraelscy specjaliści uczestniczyli w integracji pocisków przeciwradiolokacyjnych AGM-88 HARM z samolotami MiG-29 i Su-27).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Izraelska broń dla Ukrainy?”

  1. Nie ma się co dziwić polityce Izraela. Izrael atakuje irańską infrastrukturę w Syrii. Iran próbuję w Syrii zbudować przyczółek, potrzebny do ataków na Izrael. Bez zgody Kremla, Izrael nie jest w stanie używać lotnictwa do ataków na te obiekty.

    Iran od dziesięcioleci walczy z Izraelem, używając do tego swoich proxies w rodzaju Hezbollah. Iran również zbroi, finansuje i ćwiczy rozmaite ugrupowania terrorystyczne.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc