Zaloguj

Izraelska amunicja dla fińskich Leopardów

13 stycznia Elbit Systems poinformował, że IMI Systems został zwycięzcą postępowania przetargowego na dostawę amunicji czołgowej przeznaczonej dla eksploatowanych w tym kraju Leopardów 2.

Izraelska firma ma dostarczyć nieokreśloną liczbę nabojów M339 – jest to odłamkowo-burząca amunicja wielozadaniowa. Dodatkowo umowa ma objąć także układ programowania zapalników. Według komunikatu strony izraelskiej, wybór M339 to wynik potencjału operacyjnego, który reprezentuje – pierwsze seryjne M339 były wykorzystane w realnych działaniach bojowych przez izraelskie czołgi w 2014 roku w walkach w Strefie Gazy. Dzięki układowi programowania zapalników pozwalają na zwiększenie potencjału pojazdów wyposażonych w gładkolufowe armaty kalibru 120 mm w walkach w terenie zurbanizowanym i zmniejszyć zniszczenia. Opracowanie tego naboju to wynik doświadczeń izraelskich z walk w 2006 i 2012 roku.

Finlandia początkowo kupiła z niemieckich nadwyżek sprzętowych 124 czołgów Leopard 2A4, spośród których dwanaście przeznaczono na części, a kolejnych dwanaście przebudowano do roli wozów wsparcia inżynieryjnego. W 2014 roku zakupiono 100 eks-holenderskich Leopardów 2A6NL, które pozwoliły na skierowanie wersji A4 do rezerwy bądź przebudowy na nośniki specjalistyczne.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Finlandii
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc