Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Izrael oferuje używane F-16

9 kwietnia władze izraelskie poinformowały, że starają się zainteresować Kolumbię dostawą wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon pochodzących z zasobów izraelskich sił zbrojnych.

Kolumbijczycy poszukują dostawcy 12-18 samolotów bojowych, które mogłyby zastąpić obecnie eksploatowane IAI Kfir. W przypadku Izraela mowa zarówno o już wycofanych F-16A/B Nec oraz kończących służbę F-16C/D Barak, które wkrótce zakończą służbę. W przypadku wyboru maszyny przeszłyby modernizację oraz generalne przeglądy strukturalne pozwalające na dalszą eksploatację przez około 20 lat. Obok Izraela, potencjalnymi rywalami w Kolumbii mogą być m.in. Szwecja, Stany Zjednoczone czy Hiszpania. Ich oferty obejmą zarówno używane płatowce jak i fabrycznie nowe (F-16V bądź JAS-39 Gripen).

Władze izraelskie  są obecnie uskrzydlone sukcesem w Chorwacji, gdzie oferta obejmująca F-16C/D Barak, zwyciężyła w postępowaniu przetargowym pokonując w finale szwedzki koncern Saab. Izrael wycofał już z eksploatacji F-16A/B Nec, które w ostatnich latach były wykorzystywane do szkolenia i treningu pilotów – ich następcami zostały M346 Lavi. Natomiast najstarsze F-16C/D Barak mają zostać zastąpione przez F-35I Adir.

(ŁP) Foto: IDF
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc