Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Izrael kupi F-15IA Advanced Eagle

19 listopada prasa izraelska poinformowała, że rząd tego kraju podjął decyzję o zakupie partii wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F-15IA Advanced Eagle. Maszyny mają stanowić uzupełnienie potencjału F-35I Adir, które mają być eksploatowane w liczbie 75 sztuk.

Zakup nieokreślonej liczby maszyn ma mieć charakter pilny, według rządu izraelskiego dostawy mają rozpocząć się bowiem już w 2023 roku. Dotychczas kontrolowane przecieki z Izraela mówiły o chęci zakupu około 20 samolotów, które pozwoliłyby na przezbrojenie jednej eskadry. Nie można wykluczyć, że program obejmie także modernizację 25 F-15I Ra’am, które są eksploatowane od drugiej połowy lat 90. XX wieku. Zakup ma zostać sfinansowany z środków pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych, co może wskazywać na zastosowanie procedury FMS.

Izrael będzie trzecim klientem na zaawansowaną wersję F-15 Advanced Eagle. Dotychczas samoloty zostały zakupione przez Arabię Saudyjską oraz Katar, dostawy do pierwszego z państw już się rozpoczęły, natomiast w przypadku Kataru rozpoczęto już proces montażu pierwszego egzemplarza.

Według prasy izraelskiej atutami F-15IA Advanced Eagle są czynniki taktyczne (możliwość zabrania do 13 ton podwieszanych środków bojowych oraz promień działania), a także narodowe. Boeing i rząd Stanów Zjednoczonych zgodzili się na wykorzystanie w płatowcach systemów produkcji izraelskiej oraz na swobodną integrację uzbrojenia podwieszanego.

(ŁP) Foto: IDF
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc