Zaloguj

Izrael i Arabia Saudyjska w kolejce po V-22 Osprey?

12 sierpnia Ministerstwo Obrony Izraela poinformowało o wystosowaniu formalnego zapytania ofertowego dotyczącego możliwości zakupu samolotów transportowych pionowego startu i lądowania Bell/Boeing V-22 Osprey.

Według dostępnych informacji Izrael jest zainteresowany zakupem od dwunastu do czternastu samolotów tego typu. Jest to kolejny krok w długiej historii dotyczącej możliwości zakupu V-22 Osprey przez ten bliskowschodni kraj. Według wielu opinii, eskadra wyposażona w samoloty tego typu ma służyć do wsparcia działań izraelskich sił specjalnych, a także uzupełniać potencjał ciężkich śmigłowców transportowych. Wiadomo, że izraelski personel wojskowy prowadził już próby V-22 Osprey należących do amerykańskich sił zbrojnych, ewentualny zakup byłby sfinansowany z funduszy pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych, których Izrael jest głównym odbiorcą.

Co ciekawe, innym państwem, które prowadzi rozmowy w sprawie ewentualnego zakupu nieokreślonej liczby V-22 Osprey jest Arabia Saudyjska. Władze amerykańskie potwierdziły, dotychczasowe plotki, w połowie lipca bieżącego roku – także w tym przypadku mowa o niewielkiej liczbie płatowców, które mogłyby wspierać saudyjskie siły specjalne.

Dotychczas jedynym eksportowym klientem na samoloty transportowe pionowego startu i lądowania Bell/Boeing V-22 Osprey są Siły Samoobrony Japonii, które otrzymają siedemnaście egzemplarzy zamówionych poprzez procedurę FMS.

(ŁP) Foto: USMC
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc