Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Iveco dostarczy Siłom Zbrojnym Królestwa Szwecji pojazdy wielozadaniowe

Iveco Defence Vehicles zawarło umowę ramową z Administracją ds. Materiałów Obronnych (FMV) umożliwiającą zakup przez Siły Zbrojne Królestwa Szwecji do 3000 lekkich pojazdów wielozadaniowych MUV 4×4 w latach 2023‒2027. Fot. IDV

16 czerwca firma Iveco Defence Vehicles (IDV) poinformowała o podpisaniu umowy ramowej ze szwedzką Administracją ds. Materiałów Obronnych (Försvarets materielverk, FMV) na dostawę do 3000 lekkich pojazdów dla Sił Zbrojnych Królestwa Szwecji. Pierwsze zamówienie obejmie 400 aut.

Umowa zawarta przez IDV ma charakter ramowej (Framework agreement, FWA) na dostawę do 3000 lekkich samochodów wielozadaniowych kategorii LMPV (Light Multi Purpose Vehicles) typu MUV 4×4 (Military Utility Vehicle). Umowa ma obowiązywać w latach od 2023‒2027, z opcją przedłużenia o kolejnych pięć lat. MUV 4×4, wybrany jako model uznany za spełniający wymagania LMPV, jest dostępny w 12 różnych wariantach, w tym do: transportu żołnierzy, medycznym, łączności, logistycznych i do transportu psów. Samochód konstrukcyjnie bazuje na zmilitaryzowanej modułowej rodzinie aut Iveco Daily 4x4 z kilkoma odmianami różniącymi się dopuszczalną masą całkowitą, podwoziem, kabiną, silnikiem i układem przeniesienia napędu.

MUV opracowany został jako naturalny następca „konia roboczego” Iveco ‒ lekkiego samochodu terenowego M40E15-WM. Przy masie całkowitej do siedmiu ton oferuje maksymalną ładowność czterech ton. Silnik został specjalnie przygotowany do pracy w zakresie temperatur od -32°C do 49°C i może być zasilany standardowymi paliwami NATO. Mobilność dodatkowo zwiększają stały napęd 4×4 z mechanizmami różnicowymi centralnym/przednim/tylnym z blokadą i skrzynią rozdzielczą wyposażoną w WOM, a także niezależne przednie zawieszenie z drążkiem skrętnym. Do tego dochodzi wyłącznie pojedyncze ogumienie, co zapewnia wysoką mobilność w terenie. Ponadto, dzięki unifikacji komponentów i produkcji w całej rodzinie MUV, uproszczony został łańcuch logistyczny, a jednocześnie poprawie ulega elastyczność poprzez wprowadzenie modułowych zabudów w celu zwiększenia przydatności MUV w różnych scenariuszach operacyjnych.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc