Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

ISV ‒ nowy pojazd US Army

26 czerwca US Army wybrała firmę GM Defence LCC, jako dostawcę ISV (Infantry Squad Vehicle, ang. pojazd drużyny piechoty). Kontrakt opiewa na kwotę 214 297 869 USD, która ma wystarczyć na zakup 649 pojazdów. ISV GM Defence LCC oparty jest na zmodyfikowanym podwoziu Chevroleta Colorado ZR2, a jego konstrukcja ma w 90% składać się z dostępnych na rynku podzespołów. Pierwsze pojazdy zostaną dostarczone do 1. Brygadowego Zespołu Bojowego Piechoty (1st IBCT), należącego do 82. Dywizji Powietrznodesantowej, na przełomie lat 2020 i 2021.

Nowe samochody zapewnią wzrost mobilności taktycznej piechocie aeromobilnej US Army. ISV został pomyślany jako pojazd zdolny do poruszania się w trudnym terenie, dzięki czemu przewożeni przez niego żołnierze będą wchodzić do walki mniej zmęczeni. Przed dostawcami pojazdów postawiono następujące wymagania: zdolność do przewożenia drużyny liczącej dziewięciu żołnierzy, ładowność minimum 3200 funtów (1451,5 kg), wysoka mobilność w każdym terenie, możliwość transportu drogą powietrzną (na zewnętrznym zawiesiu pod śmigłowcem UH-60 lub CH-47, wewnątrz ładowni śmigłowca CH-47 lub na pokładzie samolotów C-130 albo C-17 – w wypadku tych ostatnich miałby być możliwy zrzut z niewielkiej wysokości).

Oferta GM Defence LCC okazała się według US Army lepsza od dwóch konkurencyjnych, wybranych do dalszego procedowania w sierpniu ubiegłego roku. Konkurentami były dwa zespoły: Oshkosh Defence z Flyer Defence LCC oraz SAIC i Polaris. Każdy z oferentów otrzymał 1 mln USD na zbudowanie prototypu. Prototypy miały być dostarczone do Aberdeen Test Centre do 13 listopada 2019 r. Przeprowadzone testy miały zdecydować o tym, który zespół (lub firma) będzie dostawcą ISV, które obok cięższych JLTV będą głównymi środkami transportowymi żołnierzy IBCT.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: US Army
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc