Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Israel Aerospace Industries prezentuje system walki elektronicznej Scorpius

Schemat działania systemu walki elektronicznej Scorpius-N, przeznaczonego do domeny morskiej. Fot. IAI

Spółka Israel Aerospace Industries przedstawiła nową rodzinę systemów walki elektronicznej Scorpius. To pierwszy na świecie system tej klasy zdolny do jednoczesnego namierzania wielu zagrożeń na różnych częstotliwościach i z różnych kierunków.

Scorpius wykorzystuje anteny aktywne z elektronicznym skanowaniem i szykiem fazowanym Active Electronically Scanned Array (AESA), co zapewnia przełom w skuteczności systemów walki (EW – Electronic Warfare).

Dzięki technice wielowiązkowej AESA, Scorpius może jednocześnie skanować cały otaczający region w poszukiwaniu źródeł promieniowania radarowego i generować wąsko skupione wiązki, aby zakłócać wiele narażeń w całym spektrum elektromagnetycznym. System jest w stanie przechwytywać szereg zagrożeń, w tym: bezzałogowe statki powietrzne, okręty, pociski, radiowe łącza danych, radary o niskim prawdopodobieństwie przechwycenia (LPOI – Low Probability Of Interception ) i inne. Scorpius skutecznie zakłóca działanie ich systemów elektromagnetycznych, w tym czujników radarowych i elektronicznych, urządzeń nawigacji i transmisji danych.

Schemat działania naziemnego systemu walki elektronicznej Scorpius-G, tworzącego „elektroniczną kopułę” zabezpieczającą przed atakiem z powietrza. Fot. IAI

Scorpius cechuje się wysoką czułością odbiornika i mocą transmisji, znacznie przewyższającą te ze starszych systemów EW. Pozwala to na jednoczesne wykrywanie wielu zagrożeń różnego rodzaju ze znacznie większych odległości niż do tej pory, i reagowanie na każde zagrożenie za pomocą odpowiednio dostosowanej emisji.

Scorpius jest dostępny w kilku domenach:

- Scorpius-G (Ground) to naziemny system EW przeznaczony do wykrywania i zwalczania narażeń naziemnych i powietrznych. Scorpius-G to system mobilny, który można szybko włączyć do akcji za pomocą pojazdu. Scorpius-G to też nowa kategoria systemów obrony powietrznej klasy Soft-kill, która tworzy ochronną „elektroniczną kopułę” nad bronionym obszarem, aby zneutralizować szeroki zakres współczesnych zagrożeń.

- Scorpius-N (Naval) to system EW przeznaczony do ochrony okrętów przed zaawansowanymi zagrożeniami na obszarach morskich, w tym: przeciwokrętowymi pociskami manewrującymi, bezzałogowymi bojowymi statkami powietrznymi i pokładowysmi radarami samolotów patrolowych. Niezwykle duży zasięg Scorpiusa zapewnia wczesne wykrywanie i namierzanie zagrożeń, co jest niezbędne do skutecznej ochrony w domenie morskiej.

Lotniczy zasobnik podwieszany Scorpius-SJ do zakłócania powietrznych i naziemnych systemów radiolokacyjnych.

- Scorpius-SP (Self-Protection), zasobnik podwieszany do samoobrony samolotów bojowych oraz Scorpius-SJ (Stand-off Jammer), który zakłóca powietrzne i naziemne systemy radiolokacyjne w szerokim sektorze.

-Scorpius-T (Training), zaprezentowany w minionym miesiącu, zapewnia pilotom szkolenie w zakresie walki elektronicznej. Scorpius-T może emulować jednocześnie wiele nowoczesnych systemów obrony przeciwlotniczej z jednej platformy. Jego zaawansowane możliwości generowania celów wspierają szkolenie samolotów tzw. 5. generacji. Scorpius-T zadebiutował podczas międzynarodowych ćwiczeń sił powietrznych Blue Flag 2021.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

One comment on “Israel Aerospace Industries prezentuje system walki elektronicznej Scorpius”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc