Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Inspektorat Wsparcia wyjaśnia kwestię prac przy samolotach C-130 Hercules

Fot. Łukasz Pacholski

4 września, w odpowiedzi na pytania redakcji ZBiAM, Wydział Działań Komunikacyjnych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych wyjaśnił kwestie związane z przeglądami strukturalnymi PDM realizowanymi na samolotach transportowych Lockheed Martin C-130 Hercules.

Pytania do Inspektoratu Wsparcia zostały wysłane w związku z informacjami, które otrzymaliśmy od Agencji Uzbrojenia dotyczącymi faktu, że trzy „nowe” samoloty C-130H Hercules, które mają zostać dostarczone do Sił Powietrznych przechodzą prace nie w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 2 S.A. w Bydgoszczy lecz w Portugalii (szerzej we wrześniowym numerze magazynu Wojsko i Technika).

Jak wskazuje Dominika Dubiela, prace prowadzone w Portugalii na trzech samolotach są w całości finansowane przez stronę amerykańską, która także decydowała o wyborze wykonawcy prac. Należy pamiętać, że do czasu formalnego przekazania (w ramach procedury Ramp-to-Ramp) trzy C-130H Hercules są nadal własnością Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Niestety, jak wskazuje Inspektorat Wsparcia, nie są prowadzone żadne prace mające na celu kontynuację eksploatacji czterech samolotów transportowych C-130E Hercules, które obecnie znajdują się w strukturach Sił Powietrznych. Powyższa informacja oznacza, że wraz z wprowadzaniem do linii C-130H (pierwszy z nich, nr 91-9141, ma trafić do kraju już w listopadzie bieżącego roku) rozpocznie się proces stopniowego wycofywania samolotów C-130E. W WZL Nr 2 S.A. przegląd PDM przechodzi maszyna o numerze 1501, która jeszcze przez kilka lat będzie mogła uzupełniać pięć nowszych maszyn.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc