Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Inspektorat Uzbrojenia zakupił aparaty ATE-1

Inspektorat Uzbrojenia zamówił na potrzeby Wojska Polskiego nową partię aparatów ATE-1, które są wykorzystywane przez załogi wozów bojowych. Fot. 1. Warszawska Brygada Pancerna

4 października Inspektorat Uzbrojenia poinformował o podpisaniu umowy z Fabryka Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych FASER S.A. w sprawie zakupu na potrzeby Wojska Polskiego nowej partii aparatów tlenowych ewakuacyjnych ATE-1.

Powyższy kontrakt, o wartości 11,5 mln PLN brutto, został podpisany 29 września bieżącego roku. Na jego mocy wykonawca dostarczy 467 kompletów ATE-1. Dodatkowo umowa ma opcję, która może rozszerzyć zamówienie o kolejnych 1100 kompletów. Oferta firmy z Tarnowskich Gór była jedyną, która wpłynęła do zamawiającego. Postępowanie przetargowe uruchomiono w kwietniu bieżącego roku - miało ono charakter ograniczony.

Aparaty ATE-1 stanowią indywidualne wyposażenie awaryjno-ratunkowe załóg opancerzonych wozów bojowych eksploatowanych w Wojsku Polskim. Dostawy, wraz z opcjonalnym zamówieniem, mają zostać zrealizowane do końca 2023 roku.

Aparat ATE-1 z tlenem chemicznie związanym jest izolacyjnym, indywidualnym aparatem ratunkowym przeznaczonym do ewakuacji w sytuacjach awaryjnych z zatopionych bojowych pojazdów opancerzonych. Służy do ochrony dróg oddechowych użytkownika przed szkodliwymi substancjami podczas ewakuacji z wozu bojowego. Aparat umożliwia żołnierzowi opuszczenie zatopionego pojazdu i bezpieczne oddychanie w wodzie do momentu wynurzenia się na powierzchnię, bezpiecznego oddychania na powierzchni wody i dopłynięcia do brzegu. Na lądzie aparat może być również używany podczas ucieczki ze strefy skażonej substancjami szkodliwymi, kiedy w atmosferze jest lub może być niedostateczna ilość tlenu lub nagromadzenie toksycznych gazów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Inspektorat Uzbrojenia zakupił aparaty ATE-1”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc