Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Innowacyjny Artyleryjski Wóz Rozpoznawczy nagrodzony

Zdjęcia: GRUPA WB

29 czerwca w Showroom GRUPY WB w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród dla laureatów konkursu „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności 2021”. Najwyżej oceniony został Artyleryjski Wóz Rozpoznawczy (AWR), wspólne dzieło Huty Stalowa Wola (HSW), GRUPY WB i spółki Rosomak.

Konkurs odbywał się pod patronatem honorowym szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Dyplomy i statuetki wręczał Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora NCBR. W uroczystości wzięli udział m.in. prezes zarządu HSW Bartłomiej Zając i wiceprezes GRUPY WB Adam Bartosiewicz.

- Opracowanie Artyleryjskiego Wozu Rozpoznawczego jest efektem doskonałej, wieloletniej współpracy przedsiębiorstw sektora obronnego. Przy rozwoju systemu znalazło zatrudnienie wielu młodych inżynierów. Do pracy w branży zbrojeniowej zachęciły ich właśnie innowacyjne projekty – poinformował przed wręczeniem nagród Adam Bartosiewicz.

- Jedynie duże i ambitne programy pozwalają młodym inżynierom się spełniać. Stawiane wyzwania zachęcają do pracy w polskim przemyśle. Gospodarka narodowa zyskuje specjalistów, a dzięki ich wiedzy i doświadczeniu jest konkurencyjna na świecie – dodał wiceprezes GRUPY WB.

- Rozwój Artyleryjskiego Wozu Rozpoznawczego pokazuje, że najważniejszymi obecnie kwestiami przy projektowaniu nowego sprzętu wojskowego jest digitalizacja i automatyzacja. Podwozie zawsze można zmienić i przenieść specjalistyczne wyposażenie na inną platformę, jak Rosomak – podkreślił Bartłomiej Zając, prezes HSW.

W 2021 roku do konkursu „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności” zostały zgłoszone 42 projekty związane z obronnością i bezpieczeństwem. Znajdowały się one na różnych etapach poziomu gotowości technologii. Siedemnaście projektów uzyskało dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Większość zgłoszonych systemów, bo aż 24, osiągnęły ostatni, najwyższy IX poziom gotowości technologii.

Nagrodzony w konkursie AWR to element kompanijnego modułu ogniowego Rak. W skład pododdziału wchodzą pojazdy na podwoziu transportera Rosomak (w tym osiem samobieżnych moździerzy M120K Rak, cztery Artyleryjskie Wozy Dowodzenia, dwa Artyleryjskie Wozy Rozpoznawcze) i ciężarówki Jelcz (trzy Artyleryjskie Wozy Amunicyjne i jeden Artyleryjski Wóz Remontu Uzbrojenia).

Projekt Artyleryjskiego Wozu Rozpoznawczego zrealizowało konsorcjum w składzie HSW S.A., WB Electronics S.A. (spółka GRUPY WB) i Rosomak S.A. Pojazd przeznaczony jest do rozpoznania optoelektronicznego i obsługiwania strzelania kompanii moździerzy samobieżnych i innych pododdziałów. Może być też użyty do rozpoznania terenu, dróg przegrupowania, rejonów stanowisk ogniowych oraz organizacji zabezpieczenia.

Artyleryjski Wóz Rozpoznawczy jest wyposażony w trzy stanowiska pracy: dowódcy, operatora głowicy-zwiadowcy i operatora radaru-zwiadowcy. Oprogramowanie systemu kierowania ogniem pozwala na integrację podsystemów rozpoznania i obsługę wykonywania zadania ogniowego przez pododdziały artylerii.

AWR jest wyposażony w zintegrowany system zarządzania walką TOPAZ. W oparciu m.in. o pokładowy zestaw urządzeń łączności wewnętrznej FONET, pozwala na przewodową i radiową wymianę danych i fonii na szczeblu taktycznym zarówno ze stanowiskiem dowodzenia artylerii jak innymi elementami ugrupowania.

Podstawowym wyposażeniem AWR są urządzenia wchodzące w skład pokładowego i wynośnego zestawu obserwacyjno-rozpoznawczego. Ich zadaniem jest pozyskiwanie informacji pozwalającej na identyfikację i określenie położenia celów oraz wypracowanie danych umożliwiających wykonanie zadania ogniowego przez kompanię wsparcia, baterię lub dywizjon artylerii.

Źródło: GRUPA WB.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Innowacyjny Artyleryjski Wóz Rozpoznawczy nagrodzony”

  1. AWR to fantastyczny pojazd skrojony dokładnie na nasze potrzeby, to element KMO Rak, ale tak na prawdę sprawdzi się w każdym dywizjonie artylerii.

  2. Bardzo dobra wiadomość !!! Ważne, że jednak coś potrafimy !!! Teraz tylko produkcja także dla dywizjonów Krabów, Langust, itd.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc