Zaloguj

Indra i Thales opracowały system zarządzania polem walki dla armii hiszpańskiej

Indra i Thales wspólnie opracowały nowy BMS. Będzie on używany przez hiszpańskie Ejército de Tierra. Fot. Indra

30 lipca hiszpańska firma Indra poinformowała o zakończeniu prowadzonych wspólnie z  Thalesem prac nad systemem zarządzania polem walki klasy BMS dla Wojsk Lądowych Królestwa Hiszpanii (Ejército de Tierra).

W testach systemu brali udział żołnierze z 6. Brygady Spadochronowej „Almogávares”. W opisanym przez firmę Indra scenariuszu żołnierze brali udział (oczywiście w ramach testów, poza prawdziwym polem walki) w fikcyjnej misji pokojowej. Scenariusz testu zakładał odbicie dwóch dzielnic miasta opanowanych przez nieprzyjaciela. Wszystkie pojazdy były wyposażone w nowy BMS, to samo tyczyło się spadochroniarzy ‒ ci dysponowali tabletami podłączonymi poprzez łącza Wi-Fi do radiostacji osobistych, co umożliwiało kontakt z wyższymi szczeblami dowodzenia. Za pomocą BMS żołnierze m.in. oznaczyli pozycję snajpera czy miejsce, w którym wykryto improwizowany ładunek wybuchowy (IED). Wywołało to stosowną reakcję dowództwa zgrupowania biorącego udział w testach.BMS Indry i Thalesa jest w pełni zgodny ze standardami łączności NATO, dzięki czemu zachowano interoperacyjność z analogicznymi systemami państw sojuszniczych. BMS został również zintegrowany z hiszpańskim wojskowym systemem zarządzania logistyką (SIGLE).

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Indra i Thales opracowały system zarządzania polem walki dla armii hiszpańskiej”

  1. A u nas dalej brakuje wprowadzenia na masową skalę systemu BMS w Wojskach Lądowych mimo iż posiadamy szerokie krajowe kompetencje w tym zakresie i mamy gotowe sprawdzone oraz nagradzane rozwiązanie firmy Teldat- zintegrowany sieciocentryczny BMS Jaśmin jak i rozbudowywany modułowy Topaz Tactics zintegrowany z pozostałymi modułami Topaza i bezzałogowcami z WB Group. Dalsze zwlekanie z kompleksowym wyposażeniem
    naszej armii w rodzimy system BMS na pewno nie jest działaniem na jej korzyść.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc